"Винаги е време за свобода на словото". С тези думи депутатът от БСП Александър Симов се обяви "за" премахване на санкцията за фалшиви новини по време на епидемията от закона за извънредното положение. От управляващите от ВМРО обаче настояха за по-строги мерки с разпространението на фалшивите новини.
На извънредно заседание в момента депутатите разглеждат ветото на президента Румен Радев върху закона за извънредното положение. Държавният глава го върна за ново разглеждане вчера заради текстовете за санкциите при разпространение на фалшиви новини и за пределните цени на всички продукти. Разнобой между ВМРО и БСП предизвика именно забраната за разпространение на фалшиви новини.
Това са текстове, срещу които ние възразихме заради понятието що е то невярна информация и защо трябва да гласуваме текстове срещу него в извънредно положение, заяви депутатът от БСП Александър Симов от трибуната. Според него повече паника и обществено напрежение се зараждала от забраната за свободно изразяване на журналистите, отколкото от фалшивите новини.
Миналата седмица едно изречение "Сега не е времето да говорим за демокрация" много повече въздейства на обществото и създаде паника, отколкото която и да е друга новина, в който и да е фалшив сайт, настоя Симов.
Винаги е време да си говорим за демокрация. Винаги е време за свобода на словото. Това е стъпка напред за подобряване на ситуацията в България, подчерта още той.
Това е поредното вето на президента, не можем да отречем неговата активност, чудесен опит да се позиционира в кризата. Във време на криза, каквато не е имало от Втората световна война да извлечеш политически дивидент, не е мъдро, коментира пък депутатът от ВМРО Александър Сиди. Той обясни, че няма да подкрепят ветото върху текстовете за разпространението на фалшивите новини. Според него те трябва да се наказват, защото с тях се демонтира и държавността. Даде пример с фалшива новина, пусната от профила на баща на депутат от БСП, в която се казвало, че народните представители са си гласували 45 дневна ваканция и по 5 хиляди лева за лечение. Припомни и новината за "отровената вода" в София, която тръгна от фейсбук профила на депутата от БСП Таско Ерменков, и за която той се извини в последствие.
Не можем да подкрепим президента в желанието му да не се разпространяват фалшиви новини по-бързо от коронавируса, коментира Сиди. Настоя и депутатите да подкрепят предложението на ВМРО в Закона за радиото и телевизията за ограничаване на фалшивите новини. Подчерта още и, че от ВМРО не могат да разберат защо ГЕРБ са се поддали на предложението на БСП за спекулата и са го подкрепили. Припомни, че те също са предложили текстове за борба със спекулата и сега отново ще ги внесат.
Опасявам се, че вашето предложение за борба с фалшивите новини е все едно да лекувате пациент, удряйки го с чук по главата. Борбата с фалшивите новини минава в подкрепа на качествената журналистика, настоя в отговор обаче соцдепутатът Симов. Според него проблемът на предложението на ВМРО е, че искат само да наказват, а не да подпомагат качествената журналистика. Освен това не видял и партията да е подкрепила нито един от журналистите, срещу които е имало посегателства и с чието отстраняване от работа имаше проблеми в последните месеци.
Четете програмата на "Обединени патриоти", но не четете какво правим. Само в последните няколко седмици имаме няколко декларации в подкрепа на българските журналисти. Внесли сме сега част от мерките ни за фалшивите новини, до края на другата седмица ще внесем и още предложения като един цялостен пакет, коментира в отговор обаче Александър Сиди от ВМРО.