
При кризи най-разумното е управлението им да се възложи не просто на най-компетентните, а с второ условие: да им стиска да казва и правят, каквото трябва.
Един от най-известните генерали на ХХ век става началник на щаба на армията на Съединените щати няколко години след прогнозите, че с кариерата му е свършено. Историята накратко: на изключително важно обсъждане в Белия дом президентът излага идея, в която иска да убеди кабинета и за подкрепа се обръща към въпросния генерал с “Нали така?”. И чува отговор, какъвто не е получавал: “Съжалявам, г-н президент, но изобщо не съм съгласен с вас.” Срещата рязко приключва. Министрите се сбогуват с военния с думи, подходящи за изказване на съболезнования. Всички са убедени, че са присъствали на социално самоубийство. Същият президент обаче след време казва на генерала, че смята да го направи началник на щаба и го пита какво мисли за идеята. “Нищо, господин президент - отговара офицерът - освен да ви напомня, че имам навика да казвам каквото мисля. А това, както знаете, понякога може да е неудобно.” Назначен е. Остава в историята с безпрецедентни решения на трудни ситуации.
Примерът е най-често даваният в курсовете по кризисно управление независимо дали слушателите са мениджъри, или политици. В екстремни ситуации най-разумното е управлението на кризите да се даде не просто на най-компетентния, а с второ условие: да му стиска да казва и прави каквото трябва, без да угодничи.
Това е отговор на въпроса защо начело на националния щаб срещу коронавируса са тези трима суперексперти с доказан опит в контрола на кризи, а не други. Преценката на премиера е перфектна и по още един критерий - тримата се допълват като характери и имат себеотрицанието да действат като екип.
Хората ги наричат генералите. И са прави - всеки е генерал в своята област. Свикнали са да се справят с проблеми и да намират решения бързо и ефективно.



Военните мисии и загубата на другари в Македония, Ирак, Афганистан са емоционално трудни моменти за човека Венцислав Мутафчийски. За офицера са школа на живо по управление на кризи. За хирурга - опитът на най-добрата хирургия от американските му колеги.
Всекидневните срещи със страданието може да изпепелят лекаря или да изострят преклонението пред живота и отдадеността да го пазиш. В кабинета на генерала има странна пластика, не прилича на нищо познато. Може би е , но е многопластов символ на живота. Направена е от парче от взривилата се цистерна, която убива 6-има българи и ранява десетки в базата в Ирак навръх новата 2004 г., а хирургът е изпратен да помага за спасяването на ранените.



Направил е за здравната просвета толкова, колкото не са успели всички здравни брошури в чакалните на болниците.
Професорът е от онези учени, които могат да отговарят на трудни въпроси и насън да ги бутнеш. Още по-ценното му качество е, че споделя знанията с младите и ги вдъхновява да търсят ненамираемото, да виждат невидимото, да искат да победят непобедимото. Зад интелигентното му чувство за хумор и самоирония - казват - стои огорчението, че некомерсиалната медицина в сферата на общественото здраве често остава недооценена. Известен е с неотстъпчивост, когато трябва да се отстояват истините в медицината - за риска от зарази, за добрата хигиена, за превенцията на инфекциите. При всеки повод напомня, че благодарение на пробивите на медицината през миналия век това са вече лечими заболявания и не трябва да се допуска широкото им разпространение.
Познавач е на историята, включително на военната. В кабинета му има модели на известни през годините самолети, но и много цветя.



Достъпен е по всяко време за коментар по важни въпроси на общественото здраве и го прави на разбираем език.
Има око за красивото. Снимката му на побелели от сняг дръвчета е една от събралите най-много лайкове. А със запретнат ръкав е сниман от автора на текста как публично се ваксинира срещу грип като личен пример.