- Съобщих на директора за нея, той каза: "Сега я втасахме"
- Страхуваме се, може да е заразила цялото отделение - лекари, сестри, болни, казва медикът
84-годишна е била настанена на 12-и срещу 13-и в общинската МБАЛ "Св. Мина" в Пловдив. Лекарите са притеснени, че може да е с коронавирус, а не е изследвана. Самите те твърдят, че нямат предпазни средства. За случая се разчу след писмо във фейсбук, публикувано от д-р Румен Стоилов, който е бил нощен дежурен в болницата. "24 часа" разговаря с шефа на кардиологичното отделение д-р Цветан Деведжиев в същата болница.
- Д-р Деведжиев, вие ли сте автор на писмото, с което алармирате, че от два дни при вас е настанена 84-годишна пациентка със съмнение за коронавирус и още не е изследвана?
- Да, аз и д-р Румен Стоилов.
- Каква е истината?
- Истината е, че не ни оказват необходимото съдействие в продължение на 24 часа. В тази история е включен и управителят на болницата д-р Странджев. Само по телефона ни казват "Не е това", "Не е онова". Аз искам консултация. Настоявах да я приемат в инфекциозна клиника. Шефът й доц. Андрей Петров ни напъти да я наблюдаваме и лекуваме. "Щом е на 84 години, стояла си е на село и не е пътувала, едва ли е това", каза той. Снощи (на 13-и март) е дошъл доц. Балджиев от Инфекциозна клиника и е писал, че не се касае за коронавирус. Но едно е да пишеш, друго е да го докажеш.
- А вие защо не го докажете?
- Защото нямаме нито бързи, нито бавни тестове. Никой нищо не ни е дал. Няма как с голи ръце да го направим това изследване.
- Информирахте ли по надлежния ред общинския кризисен щаб и д-р Калин Калинов за този случай?
- Аз лично не съм водил разговор с него. Вероятно са го информирали. Но така или иначе сме казали на д-р Моника Троянчева, която е шеф на отдел "Надзор на заразните заболявания" в РЦЗ. Информирана е и нейната заместничка д-р Милена Панайотова.
- И какво последва?
- Нищо. Снощи са искали да я закарат в Инфекциозна, за да й вземат проба. Оказало се, че Спешна помощ не иска да превози с линейка пациентката. И ние нямаме отникъде подадена ръка. Не искаме дарени, а законна подкрепа от специалисти, които са оторизирани със заповеди да се борят с тази зараза. Всеки се прави на ударен и по телефона ти говори "Не е това, не е онова". Ами как да не е? Поне си направи труда и ела да видиш пациентката.
- Откъде е жената?
- От Марково, на 84 години. Не е пътувала никъде. Тя е хронично болна, известна ни е. И друг път е лежала при нас с белодробна емболия. Сега също имаше такава клиника. Но всичко започна от доц. Хаджигеоргиев, който е водещата фигура в образната диагностика при нас, я е гледал и каза, че картината в белия дроб отговоря на коронавирус. И ние се захванахме да търсим цялата тази история.
- Има ли раздвижване, след като алармирахте за случая?
- Преди малко от РЗИ-Пловдив изпратиха по наш шофьор среда. С тампони трябва да се вземе материал от болната и да се занесе за изследване, което ще бъде изпратено в Стара Загора. Но ще е готово след 4 дни, тогава ще дойде резултатът.
- Вас кое точно ви притеснява?
- Всичко. На първо място нямаме диагноза и не знаем дали не става въпрос за пациент с коронавирус, който да ни зарази. И не само мен и колегата, а и други лекари, сестри и болни в отделението. Нямаме необходимите защитни екипи.
- Някой потърсил ли ви е от тези, до които сте адресирали писмото?
- Не, никой.
- Д-р Калинов каза, че ако е управител на болницата, ще ви уволни, защото не сте информирали по надлежния ред институциите за такова сериозно нещо.
- Би следвало да е така. Още същата вечер казах на шефа на Инфекциозна клиника доц. Петров да уведомят съответните органи за този случай.
- И какво последва?
- Нищо. Д-р Калинов, който се е разпънал на кръст всички неща да оправя, едва ли е бил уведомен. Първият човек, когото информирах, беше шефът на болницата д-р Генади Странджев. Това стана в 11,30 часа в петък.
- Той какво отговори?
- Каза: "Сега я втасахме. Ще видим какво ще правим". И дотам. Слязох при болната, започнах да организирам нейното изолиране. Правихме го, както ни повелява лекарската съвест. Но оттам нататък нямаме специализирани дрехи, дезинфектанти, с които да действаме. В Пловдив никой на никого не иска да подаде ръка, а ние сме в един общ танц, който се нарича предпазване на населението от усложнения. Тази зараза може да засегне както високостоящите хора, така и обикновени, към която сме и ние.
- Други мерки по случая с пациентката вземате ли?
- В болницата е управителят, сега слизам от него. Но пациентката е в крайно тежко състояние.