- Музеите и къщите в Стария град хлопват кепенци
- Спират приемните в районните кметства
- Полицията и общинска охрана следят за спазването на мерките
Още по-драстични мерки в борбата с коронавируса обяви кметът на Пловдив Здравко Димитров.
Всички общински спортни зали и младежки центрове се затварят. Забраняват се всякакви допълнителни извънкласни форми на училищата - организирани пътувания на ученици, зелени училища, екскурзии и други.
Спират се приемните дни във всички районни кметства до второ нареждане.
В следващите две седмици ще бъде затворена Детската железница "Знаме на мира". Хлопват врати и музеите - Етнографски, Исторически, Археологически и Природонаучен. Затварят се и всички обекти на "Старинен Пловдив".
Градският транспорт в града минава на празнично разписание - това означава, че автобусите ще се движат през големи интервали.
"Призоваваме родителите да не водят децата си на детските площадки. Гражданите да избягват посещения на клубове и заведения,
работодателите да предоставят възможност за дистанционна работа на служителите си, или да дезинфекцират работните помещения", призова Димитров.
Засега остават да работят детските ясли и градините, но при силен филтър на входа.
"Спираме и Водния проект до второ нареждане, тъй като при реализацията му ще има проблеми с водоподаването, а в този момент това не бива да се случва", съобщи зам.-кметът Пламен Райчев.
Ще бъде затворен и спортен басейн "Младост".
За спазването на забраните ще следят РЗИ, областната администрация, Общинската охрана и МВР.
"Гражданите да бъдат спокойни, паниката няма да помогне.
по-добре е мерките да се окажат излишни, отколкото да бъдат недостатъчни", коментира Зико.
Забраните за частните клубове и ресторанти са препоръчителни, разчитаме на съвестта на хората, допълни той.
С оглед на паниката в магазините и презапасяването със стоки кметът успокои, че складовете са пълни. На въпроса полицията ще се намеси ли, тъй като има разпри между клиенти, Димитров отговори, че ако постъпят сигнали, униформените ще отидат в търговските мрежи.
Шефът на общинското здравеопазване д-р Калин Калинов потвърди, че общината прави опити да закупи респираторни апарати за изкуствено дишане. "Ще влезем в договорни отношения с фирми, които чакаме да ни представят оферти както за респираторни апарати, така и за дезинфектанти и маски", каза той. Калинов уточни, че в зависимост от предложената цена ще преценят колко апарата да вземат. Те вървят от 7000 до 25 000 лева бройката. "Те са изключително важни в епидемичната обстановка и най-вече в пика на заболяването. Това е единственият уред, който може да спаси човешки живот", каза Калинов.
По думите му общината полага усилия да наеме пенсионирани лекари и сестри, но било много трудно, тъй като възрастните са рисков контингент.