- Пенсионирани лекари и сестри не искат да рискуват здравето си
- Търсят да закупят респираторни апарати, почти невъзможно е
- Патрончетата с водка свършиха в магазин на центъра, вземат ги жени
Извънредното положение вече се усеща и в Пловдив. Управници се кръстят да не дойде непоправимото, но си дават сметка, че това е неизбежно.
"Такава ситуация не сме имали", казва шефът на общинското здравоеопазване д-р Калин Калинов. Зам.-кметът Георги Титюков се чуди как ще опази трите си деца.
Работници от "Чистота" обливат с препарати казани за смет, спирки и дори улици. Драстично намаляха и пътниците в градския транспорт.
"Каква е разликата дали билетите ще се продават от шофьора или кондуктора? Нали и двамата могат да се заразят", пита превозвачът и общински съветник Димитър Чолаков. Липсата на ученици и студенти в автобусите е видима.
На призива на премиера да се наемат пенсионирани лекари и сестри пловдивски медици отвръщат, че това ще е изключително трудно. "Точно възрастните са най-застрашени от заразата и едва ли ще се съгласят да бъдат подложени на такъв голям риск", коментират действащи лекари. Според тях и студенти от по-горните курсове не стават. "На болни с коронавирус е нужна висококвалифицирана помощ, каквато студенти не могат да окажат", допълват опитни инфекционисти.
Според д-р Калин Калинов общината усилени търси да закупи допълнителни респираторни апарати. Цената им върви от 7000 до 24 000 лева. "Няма гаранция, че ще можем да ги внесем от чужбина, тъй като и там са дефицит", описва здравният шеф. В цялата страна има около 2000 апарата, които са недостатъчни при увеличаване на заразените.
Служители в общината се притесняват как ще работят. "Колегите са стреснати и има вероятност да излязат в отпуски, за да си гледат децата, които са във ваканция", описа експерт от градската администрация. Шефката на просветният инспекторат Иванка Киркова вече обяви, че учебни занятия няма да има до края на месеца.
Родители са в недоумение дали годината няма да бъде удължена и как ще се преподават уроците. Зам.-кметът Стефан Стоянов твърди, че всичките 52 общински училища могат да минат на дистанционно обучение, тъй като имали въведени облачни технологии. "При тях няма значение дали детето е в класната стая или вкъщи. Чрез тези платформи могат да се организират виртуални класни стаи, чатове между ученици и учители, да се постват уроци и да се проверяват домашни работи", обясни Стоянов.
Родители обаче изтъкват, че не всички деца имат компютри, които да използват за усвояване на учебен материал.
"Ако затворят и детските градини, няма кой да гледа дъщеря ми. Как ще я водя с мен на работа в завода", изтъква Невена Веселинова.
Магазинерката Донка Василева пък се оплаква, че от два дни са й свършили патрончетата с водка. "Масово ги купуват жени, които ги ползват за вътрешна дезинфекция", допълва Василева.