Той е единственият кандидат за нов шеф на НЗОК - с 14 гласа “за” здравната комисия прие да оглави здравноосигурителния фонд
Цялостна ревизия на лекарствената политика и намаляване на доплащането за медикаменти от пациентите. Това ще бъде един от основните приоритети в работата на единствения кандидат за нов шеф на НЗОК - проф. Петко Салчев.
Визията си за следващите 5 години, колкото е мандатът му, той представи пред депутатите от парламентарната здравна комисия на извънредно заседание в сряда. С 14 “за” и 7“въздържал се” те приеха той да оглави здравноосигурителния фонд. Окончателният избор обаче ще бъде в петък, когато проф. Салчев ще бъде излушан в пленарната зала.
Сред идеите му за намаляване на доплащането са частично реимбурсираните от НЗОК лекарства да бъдат събрани в две групи. Сега касата поема 25%, 50% или 75% от цената на едно лекарство. Идеята е възможността за 25% да отпадне и тези лекарства да бъдат реимбурсирани с по-голям процент, обясни проф. Салчев.
Сериозно място в мандата му ще заеме и
въвеждането на
прогенеричната
политика
“Така с по-малко средства ще могат да се осигуряват повече лекарства”, обясни той.
Заделяне на
повече средства
за профилактика,
акцент върху долекуването и подобряване на съотношението между средствата за болнична и доболнична помощ са другите приоритети, на които ще заложи новият шеф на касата.
Акцент ще бъде и осигуряването на реален контрол върху дейността, свързан както с разходването на средства от страна на касата, така и с качеството на оказваните услуги, обясни още Салчев. Ще работи и за
по-бързо
въвеждане на
електронната
система
с електронна рецепта и направление.
На въпрос дали според него има необходимост от структурни промени в НЗОК, включително в регионалните ѝ структури, той отговори, че такива на този етап не се предвиждат.
В края на януари обаче надзорният съвет и сегашният директор на касата д-р Дечо Дечев обсъждаха вариант за намаляване на регионалните здравни каси от 28 на 6.
Като човек с опит, и то видим, описа д-р Дечев бъдещия си наследник.
“Познава системата, макар че човек, който не е седял на този стол, много трудно може да каже, че я познава. Както и аз си мислех, че я познавам донякъде, но видях друго. Мисля, че има дадености да се справи с тази задача. Пожелавам му да си направи добър екип и да има успех”, коментира той кандидатурата на проф. Салчев пред “24 часа”.
Навръх 21-ия ѝ рожден
ден депутатите избират
шеф №19 на здравната каса
2 дни преди 21-ия рожден ден на Националната здравноосигурителна каса - 15 март, депутатите ще изслушват и гласуват шеф №19.
Това със сигурност ще бъде проф. Петко Салчев, защото е единствен кандидат за поста. Бил е зам.-министър на здравеопазването в периода 2003-2005 г. Сега е зам.-директор на агенция “Медицински надзор”.
Салчев бе издигнат от ГЕРБ. За втори път в рамките на сегашния кабинет коалиционните партньори от “Обединени патриоти” не се подписват под номинацията. Така беше и при издигането на сегашния управител д-р Дечо Дечев през лятото на 2018 г.
Институцията е основана от д-р Илко Семерджиев, който е и първият ѝ управител, но за кратко.
В края на декември 1999 г. той става министър на здравеопазването в кабинета “Костов” и поста поема д-р Бойко Пенков - тогава зам.-шеф на НЗОК, който сега е зам. здравен министър.
До 2001 г., когато на
власт идва НДСВ, касата
е автономна институция
с оперативно ръководство, управителен съвет и общо събрание с широко обществено представителство.
От 2001 г. насам обаче правомощията ѝ постепенно бяха ограничени, като управлението се осъществява от надзорен съвет и оперативно ръководство в лицето на управител и подуправител. Това според много хора от сектора и участвали пряко в управлението на касата води до постепенно одържавяване на касата, а с това расте и невъзможността да се запълват много пробойни в системата - проблем, който засегна и депутатът от ДПС Нигяр Джафер при изслушването на кандидата за нов управител проф. Петко Салчев. (Какви са идеите му за управление - виж в карето вдясно).
Иначе най-дълго управлявалият Националната здравноосигурителна каса е д-р Румяна Тодорова. Тя е и
единствената, заемала
поста 2 пъти
За първи път е избрана за шеф в кабинета на тройната коалиция и ръководи касата от 2006 до 2009 г. Връща се на поста 4 години по-късно при управлението на Орешарски и остава на него до февруари 2015 г.
Сред останалите управители, задържали се за по-дълго време на поста, са д-р Иван Букарев, Нели Нешева, д-р Пламен Цеков, д-р Глинка Комитов и д-р Дечо Дечев. (Всички управители виж на графиката.)
Преди д-р Дечев поста ръководи проф. Камен Плочев, чийто мандат бе предсрочно прекратен. Той изкара над 3 месеца в болнични след конфликт със здравния министър Кирил Ананиев заради дълговете на НЗОК към чужди здравни каси. Плочев обяви, че държавата им дължи над 270 млн. лв. и това може да доведе до проблем за лечението на българските граждани в други страни.
Д-р Дечев, който довърши мандата на Плочев, също си тръгна от поста със скандал. През януари той обяви, че касата се източва от частните болници, които купуват скъпи лекарства за рак без обществени поръчки.