Държавата хлопна кепенци до 3 април
Трус изкара хората от къщите на север
Базиликата и пл. “Св. Петър” недостъпни
Земетресение извади отново по улиците италианците, които коронавирусът блокира по домовете им. Хората в северната част на страната изскочиха от къщите си в 14,17 ч във вторник, разлюлени от труса.
Земетресението със сила 2,6 в Тоскана беше с епицентър в провинция Лука и дълбочина 8 км. Няма данни за щети, но жителите на Камайоре и Виареджо разказват, че усетили “вибрации от земята”. Хората във Версилия хукнали уплашени на улиците, съобщи АНСА.
Трусът разклати страната в деня, когато 60 милиона италианци се събудиха с мисълта, че до 3 април ще бъдат изолирани от външния свят. Само за ден вчера Италия обяви нови 168 смъртни случая и 977 заразени. На 10 март влезе в сила указ за поставяне под карантина на цялата територия на Италия. Той изяснява как трябва да се живее и работи през следващите 25 дни. Първият ден от
мерките без прецедент,
при които цяла страна
се поставя в самоизолация,
показа, че все още царят объркване и неяснота сред всички. Интерпретациите на много от точките в указа, забраняващи различни дейности, са все още свободни.
Паника обхвана много жители в Централна и Южна Италия още в нощта срещу 10 март – те се наредиха на опашки пред супермаркетите, за да се зареждат с продукти. На опашки бяха видени дори футболисти от “Наполи”. И всичко това въпреки непрекъснатите обяснения на властите, че снабдяването на магазините ще бъде постоянно и не е необходимо хората да се запасяват. Предвижда се
по един човек
от семейство
да може да
пазарува
при нужда. Всички магазини, барове и ресторанти ще бъдат отворени от 6 до 18 часа, но е забранено събирането на хора пред тях. Трябва да е осигурен и поне метър разстояние между клиентите. Правилата предвиждат да може да излизате самостоятелно както за кафе, така и за разходка, или най-много в компанията на друг човек, който живее в същото жилище. “24 часа” обаче видя, че това съвсем не е така по улиците на Рим. Разрешено е и разхождането на деца в парковете, както и спортуването на открито, но не и в група.
Милиони италианци приемат напълно убедено, че сегашната мярка е правилна. Всеки обаче го интерпретира от своята гледна точка. Въпреки призивите на експертите да работят единствено магазините за продукти от първа необходимост в Рим, Милано и други градове все още не е затворил почти никой друг магазин. По търговските улици в столицата може да си напазарувате бельо, обувки, чорапи и китайски сувенири. Въпреки това по улиците има съвсем малко хора. Търговците апелират до правителството да ги стимулира финансово, за да затворят, защото в противен случай ще фалират.
Областите Ломбардия и Венето, които са най-засегнати от епидемията с коронавирус, обмислят тотално
затваряне
за 15 дни на
всички офиси
и магазини,
с изключение на хранителните. Предвижда се и силно намаляване на обществения транспорт, защото “половинчатите мерки не водят до нищо”, както каза губернаторът на Ломбардия Атилио Фонтана.
Препоръчва се да се ограничат дори контактите с възрастните родители, живеещи отделно, защото са най-уязвимата част от обществото и могат да понесат най-тежки последици, ако се заразят от някого, който не знае, че е носител на вируса. Възрастните хора, както и тези с проблеми в имунната система не трябва изобщо да излизат.
Напускането на собствената община е забранено, възможно е само по спешни мотиви. Всеки, който напуска общината си, е длъжен да носи декларация, в която описва мотива на движението си.
На всички пътища,
магистрали,
летища, гари
има проверки
от властите. Нарушаването а нормите се наказва с глоба до 206 евро и затвор до 3 месеца. По-тежки наказания очакват онези, които избягат от задължителна карантина, като рискови.
Забранено е провеждането на каквито и да е инициативи от спортен, културен и религиозен характер. Служби в църквите не може да има. Всеки обаче може да отиде да се помоли в храм. Сватбите и погребенията са забранени.
Кина, театри, игрални зали, дискотеки, фитнес центрове, басейни, спортни съоръжения, ски писти, музеи, галерии са затворени. По-големите търговски центрове не работят през уикенда. Затворени са училищата и университетите, но учещите продължават обучението си чрез дигитални платформи. Правителството ще позволи
отсъствие до
12 дни от работа на
единия от родителите,
който се грижи за дете под 12 г. Предвижда се бонус от 600 евро месечно за детегледачка в семейство, в което и двамата родители работят. Ще има и временен мораториум върху изплащането на семейни и фирмени банкови заеми. Услугите на общинските служби сега могат да се ползват само онлайн. Куриерските служби ще продължат да действат.
Забранено е присъствието в болниците на придружители на пациенти. Ако придружите някого до “Бърза помощ”, трябва да чакате отвън.
Парламентът също влиза в крак с наложените мерки – само половината от депутатите и сенаторите могат да присъстват в аулите. Ще има само по едно заседание седмично. Парламентът се събира утре, колкото да одобри отпускането на първите 7,5 млрд. евро за правителствения указ за справяне с кризата.
И Ватиканът влиза в крак с мерките – площадът и базиликата “Свети Петър” са затворени до 3 април. “И
в тези моменти
Бог ни говори
От човека зависи дали ще успее да схване съвета – вътре в този глас, как да продължи да изгражда тук долу едно парченце от Божието царство”, написа папа Франциск до в. “Матино” от Падуа.
Спрени са и няколко популярни токшоута на италианските телевизии, след като сред заразените се оказаха и журналисти.
Вирусолог: И млади
хора са тежко болни
“Подрастващите се смятат за безсмъртни, но има и млади хора в интензивното отделение, и то с много тежки проблеми”, каза пред в. “Република” Масимо Гали, директор на отделението за инфекциозни болести на болницата “Луиджи Сако” в Милано, където е най-големият брой тежко болни след зараза с коронавирус. “Въпреки че рискувам да бъда намразен, казвам, че всички заведения и места за събиране трябва да се затворят, дори в незасегнатите области”, добавя той.
Българка в Рим: Не съм
в паника, притеснявам
се как после ще си
плащаме сметките
“Сутринта на 10 март имахме много хора в магазина, които дойдоха да пазаруват хранителни продукти. Всеки от тях обаче влизаше на метър разстояние от другия - разказва Стела Кинова от Кърджали, която работи в Рим от над 20 години в хранителен магазин. - Виждам, че много хора са в паника, но аз лично не съм притеснена. Работя с ръкавици, но без маска, защото иначе не мога да говоря с клиентите. Не само от сега, а от доста време не ходя по заведения, където има струпване на хора. Мисля, че се намираме в особена ситуация и няма никакъв смисъл да изпадаме в паника. Така смятат и други мои познати българи, които живеят в Италия. В Чампино, до Рим, например работи моя приятелка във фризьорски салон. Той ще продължи да бъде отворен и сега, но хората вътре трябва да носят маски. Притеснена съм за това, което ще последва – ще настъпи икономически срив за всички и проблемът е как тогава ще си плащаме сметките.”