Стопани в Пловдивско са в ужас от коварна болест, която мори марулите им. Засадени само преди две седмици в оранжерии, те вече умират. "Най-напред започват да вехнат и след ден-два ги няма. Просто изчезват", казва Запрянка Стоянова от Белозем. Тя не е единствената производителка, чиито марули са подложени на масов мор.
Същото бедствие се наблюдава и в съседното село Чалъкови. Загниват самите корени на растенията. Това се получавало в резултат на влагата в земята и на топлината в оранжерията. Развивала се бактерия, която унищожавала малките марулки. Заболяването протичало през целия вегетативен период. Със страшна сила се разразявало в последния стадий, когато марулята е почти готова за късане. Вместо да отиде към пазара, тя увяхвала и пожълтявала.
"През януари от 2500 марули в оранжерията ми загинаха 1000", изтъква Елена Костадинова. Тя твърди, че загубите за производителите са огромни. Най-лошото било, че няма препарат, който да пребори болестта.
"Преди половин месец засадих две оранжерии. Във всяка от тях вече имам загинали по 200-300 растения", допълва производителката. За да попълни изчезналите марули, се принудила до ходи на пазара в Секирово да си купи разсад. Коренчето вървяло между 5 и 10 стотинки. Нямало обаче гаранция, че и те ще оцелеят.
Ако болестта се разпространи повсеместно, има опасност великденската салата да поскъпне. Или пък българите да посрещнат празника с вносни марули.
Агрономи съветват производителите да не преовлажняват почвата и да не държат оранжериите затворени.