На 2 март американският Държавен департамент обяви мерки, ограничаващи броя на служителите на пет китайски медии, които могат да работят на територията на Съединените щати, предаде "Радио Китай".
Това са поредните опити на Вашингтон да оказва натиск върху китайски медии, след като вече ги определи като част от „чуждестранни дипломатически мисии", а работещите за тях журналисти като „чуждестранни агенти". Очевидно е, че непрекъснатото засилване на мерките за ограничаване на китайските журналисти в САЩ не целят защита на т. нар. „медийна свобода", а са груб политически натиск и тормоз.
Американската страна заяви, че тези мерки са в отговор на същите на Китай, но истината е, че Китай никога не е ограничавал броя на американските медийни представителства и техния персонал в страната, които в момента наброяват 29, докато неговите в САЩ са само 9. Американски журналисти получават визи за многократно влизане в Китай, а китайските – еднократни. Миналата година САЩ отказаха да издадат визи на 21 китайски журналисти.
Хората забелязаха, че след избухването на епидемията в Китай, някои американски медии отправиха атаки и се опитаха да очернят образа на страната, нарушавайки професионалната етика и предизвиквайки възмущение по целия свят. Китай наказа отделни чуждестранни медии в съответствие със закона за обидите им срещу него.
Докато действията на САЩ срещу пет китайски медии са изцяло политически натиск и „реално депортиране" на китайските кореспонденти от страната. Американски представители твърдят, че петте китайски медии имат официална подкрепа. Това обаче показва лицемерието на т. нар. „медийна свобода" в САЩ, и е по същество атака срещу политическата система на Китай.
Във всяка държава чуждестранните информационни агенции и репортери трябва да спазват местните закони, разпоредби и правила, както и журналистическата етика. Китай винаги е подкрепял и улеснявал нормалната работа на журналисти от различни страни в съответствие с международните практики и закони, но в същото време решително се противопоставя на тенденциозни атаки в името на „медийната свобода" и няма да позволи неговите законни права и интереси да бъдат накърнявани. Съединените щати трябва да поправят грешките си с практически действия възможно най-скоро, но ако настояват да играят тази „опасна игра", Китай също ще продължи докрай.