Задължителен запис на операциите, за да се осигури контрол при лечението на очните заболявания - за това настоява здравната каса от края на м.г., а след преговор с лекарския съюз успя да го заложи като условие в рамковия договор за 2020-2022 г.
Основната причина за този пилотен проект е “доказаното лъжене от специалисти, особено при извършването на по-нископлатени операции, които се отчитат като такива с настъпило усложнение, за да се вземат повече пари”, обясни в понеделник в интервю за “24 часа” шефът на здравната каса д-р Дечо Дечев.
Контрол е нужен, реагира председателят на Българското дружество по офталмология д-р Илиян Шандурков пред “24 часа”. “Трябва да има контрол на качеството на операциите и дали са извършени в същия обем, в който са описани и заплатени, защото досега НЗОК е заплащала само за добре описани документи, а не за качество на медицинската услуга, но поставянето на всички офталмолози под един знаменател е обидно за колегите. Друг проблем е липсата на висококвалифицирани кадри в малките населени места, където хората се нуждаят от лечение на място”, каза той, коментирайки и друг засегнат от Дечев проблем - за лекари “гастрольори”, които оперират в болници, където не са назначени на трудов договор.
Разкритията за доказани схеми за източване на касата с очни операции чрез отчитане на дейности, които не са извършени, д-р Шандурков коментира така: “Ако някой няма достатъчно пациенти и се чуди как да си върже бюджета, може да измисля такива схеми. Под моите отчети седи моят подпис и всичко може да бъде проверено.” Според него видеозаписите са форма на контрол, но има и риск това да откаже много от младите лекари.
“Има млади колеги, които се обучават да оперират, и всеки един може да направи грешка. Тези, които сме с тях в залата, сме там, за да може да ги спрем, ако видим, че могат да сгрешат. Но при непрестанен видеоконтрол това трябва да е много точно регламентирано. Иначе как ще се подготвя следващото поколение? Освен това как ще се проследява, ако в подобна ситуация операцията е довършена от наблюдаващия лекар например?”, пита той.
Разходът на очните клиники и отделения за въвеждането на видеоконтрол щял да бъде значително по-голям спрямо увеличените приходи, които ще дойдат по линия на клиничните пътеки, обясни още д-р Шандурков.
“Сметката за закупуване на софтуера за генерирането на въпросния QR код, както и сървърите, нужни записите да се съхраняват 5 г., плюс методите за защитата на файловете и личните данни възлиза на десетки хиляди левове, които не са предвидени в бюджета на нито едно лечебно заведение. Няма лошо касата да наложи това изискване, но да предостави логистична подкрепа, защото никой няма готовност в толкова кратки срокове”, каза той.
Трябва да има яснота кой, как, за колко време ще го направи и навсякъде ли е приложимо. “Аз съм за реформите. Понякога те са болезнени, но трябва да са реални и насочени към пациента, т.е. да знаем, че това, което ще се случи, ще е добро за него”, допълни той.