Европейската комисия настоя днес Турция да се върне към спазването на двустранното споразумение за миграцията. Говорители на комисията отказаха да дадат ясен отговор дали Анкара е нарушила чл. 3 от споразумението, който предвижда Турция да предприеме всички необходими стъпки, за да пресече появата на нови пътища към ЕС по суша и вода за мигрантите, предаде БТА.
ЕС е в постоянна връзка с турските власти, включително на най-високо равнище. Поставяме въпроса за струпването на все повече хора по границата (с Гърция) и нуждата от запазване на споразумението, заяви говорител на комисията. Той добави, че засега усилията са насочени към диалог с турските власти, за да продължи пълното приложение на споразумението.
Говорителят уточни, че досега от предвидените шест милиарда евро в помощ на бежанците, подслонени от Турция, са изплатени 3.2 млрд. евро от общо договорено разпределение на 4.7 млрд. евро. Той поясни, че изплащането на сумите се извършва след проверка на извършените дейности на място. Говорителят отново отбеляза, че тези суми не са предназначени за турските власти, а за бягащите от бойното поле.
В отговор, свързан с движението на мигрантите и възникването на допълнителна опасност от разпространението на вируса Ковид-19, говорител на ЕК посочи, че граничарите следва да имат това предвид. Едно от условията за влизане в Шенгенското пространство е пътникът да не представлява заплаха за обществена сигурност, добави говорителят.
Европейският съюз очаква Турция да спази споразумението за мигрантите и да попречи на мигрантския поток към Европа, заяви днес говорителят на германското правителство Щефен Зайберт, цитиран от Франс прес.
"Убедени сме в ценността на споразумението и очакваме то да бъде спазено. Без никакво съмнение обаче сме изправени пред ситуация, която не е в духа на това споразумение", изтъкна Зайберт на пресконференция в Берлин.
Говорителят на германското правителство подчерта, че ЕС е изплатил на Турция 3,2 милиарда евро от общо шестте милиарда, обещани със споразумението, постигнато между Брюксел и Анкара през 2016 г. Средствата има за цел да помогнат на Турция да финансира приема на бежанци, основно сирийци, бягащи от войната, и да възпрепятства мигрантския поток към Европа.
"Ако има недоволство от турска страна по отношение на приложението на споразумението, на начина, по който се извършват плащанията, това трябва да се обсъди помежду ни", каза още Зайберт.
Няколко хиляди мигранти се отправиха този уикенд от Турция към гръцката граница, където по голямата част от тях бяха спрени от гръцките сили за сигурност.
Турският президент Реджеп Тайип Ердоган заяви днес, че скоро "милиони" мигранти ще се запътят към Европа, след като Турция отвори границите си с ЕС.
Тази ситуация създава безпокойство в Европа, която се опасява да не се сблъска с мигрантска криза, подобна на тази през 2015 г.
Безпокойство е особено сериозно в Германия, приела между 2015 и 2016 г. над един милион мигранти, което допринесе за успеха на крайнодясната партия "Алтернатива за Германия", отбелязва Франс прес.