Карантината, наложена от Япония на круизния кораб "Даймънд принсес", доведе до повече случаи на заразяване с новия коронавирус, които можеше да бъдат избягнати, твърдят шведски специалисти, цитирани от ДПА.
"Темпът на заразяване на кораба беше около четири пъти по-висок, отколкото на сушата в най-засегнатите зони в Китай" - каза Йоким Роклов, професор по епидемиология от университета в Юмео, Швеция.
Ако Япония беше разрешила на 3700-те пътници и екипаж да се разотидат в самото начало при пристигането на кораба, нямаше толкова много хора да се заразят с патогена, смята професорът.
Японското правителство постави кораба под карантина в гр. Йокохама за две седмици до 19 февруари. Причината беше 80-годишен човек от Хонконг, чийто тест за вируса беше положителен Той се беше качил на борда в Йокохама на 20-и януари и слязъл от него в Хонконг пет дена по-късно, предаде БТА.
Тъй като не беше разрешено на хората две седмици да слязат от кораба, заразените бяха повече. Това беше точно обратното на целта на карантината.
Една от причините за това е близостта, в която са хората на такива кораби.
"Ако корабът беше евакуиран веднага след пристигането в Йокохама и се бяха погрижили за пътниците с положителни проби за коронавируса и други в рискови зони, сценарият щеше да е съвсем различен" - пишат учените в сп. "Journal of Travel medicine".
Според изчисленията на специалистите така биха се заразили само около 70 души, вместо повече от 600.
Заразените сред пътниците и екипажа на кораба "Даймънд принсес" вече са над 700. От тях шестима починаха.