Парламентът прие на първо четене промени в Закона за лечебните заведения с 93 гласа "за", 6 "против" и 52 въздържали се.
С измененията се регламентира нов вид лечебно заведение, в което лекарски асистенти, медицински сестри или акушерки осъществяват самостоятелно или по назначение от лекар здравни грижи, медицински дейности и манипулации. Дава се възможност здравните грижи, които не са включени самостоятелно в обхвата на задължителното здравно осигуряване, да се предоставят самостоятелно по желание на пациента срещу заплащане или чрез механизмите на доброволното здравно осигуряване, предава БТА.
Със законопроекта се допълват правомощията на Изпълнителна агенция "Медицински надзор" и се дава възможност да осъществява контрол и върху начина на формиране на работните заплати в държавните и общинските лечебни заведения и съответствието му с утвърдените финансови стандарти.
С преходните и заключителните разпоредби се правят изменения в Закона за приватизация и следприватизационен контрол. Предвижда се средствата от продажба на обособени части от лечебни заведения с държавно или общинско участие, да могат да се използват и за погасяване на задължения към кредиторите.
Променя се и Законът за трансплантация на органи, тъкани и клетки с цел увеличаване броя на донорите. С промените се дава възможност воля на донорството да могат да изразяват и други роднини по съребрена линия до четвърта степен, включително при родство, възникнало въз основа на осиновяване, но не по-рано от три години от осиновяването. Предвижда се и разрешаване на кръстосаното донорство в България на принципа на реципрочност.
От ГЕРБ, ДПС и "Обединени патриоти" подкрепиха идеята за създаване на нов вид лечебно заведение за здравни грижи.
Румен Генов /ГЕРБ/ посочи, че в момента за инжекция или за превръзка се налага пациентът да бъде хоспитализиран или близките му намират някоя сестра и й плащат на всяка една манипулация вкъщи. Целта на законопроекта е да се регламентира тази дейност, посочи той и добави, че тази услуга ще бъде приложима и в отдалечените райони.
Калин Поповски /"Обединени патриоти"/ посочи, че има нещо полезно в тези изменения. Според него има резон през нощта, за събота и неделя, за отдалечените райони, където работят само сестри, фелдшери и "Бърза помощ", да има такива практики, но не и в големия град. Поповски заяви, че групата на "Обединени патриоти" ще подкрепят този законопроект на първо четене от коалиционна култура, но с доста забележки.
Нигяр Джафер /ДПС/ посочи, че промените за професионалистите по здравни грижи са необходими. Тя обаче категорично възрази против начина, по който се правят - през преходни и заключителните разпоредби на Закона за лечебните заведения се променят почти всички закони, които регламентират взаимоотношенията в областта на здравеопазването. "Възразяваме против този тюрлюгювеч, който се предлага отново", каза тя и попита кое е наложило пак по съкратената писта да се приемат толкова важни промени.
Срещу начина, по който се внасят промените, възразиха и от левицата. Георги Йорданов /"БСП за България"/ коментира, че по този закон фелдшерите, сестрите и акушерките ще могат да създават лечебни заведения за здравни грижи, но лекарите и лекарите по дентална медицина - не. Досега нямаше искове от кредитори за запориране на части от лечебни заведения. Сега се създава възможност да бъдат запорирани обособени части от държавните и общински болници и средствата от продажбата им да отидат за изплащане на просрочени задължения към кредиторите, коментира още той. По думите му, това отключва процеса на приватизация. Затова, каза той, от левицата ще се въздържат при гласуването на измененията.