През декември 2019 г. в китайския град Ухан бе обявена епидемия от коронавирус. По-малко от три месеца по-късно тя е на вратите на Балканите. Досега в Китай от новия коронавирус /Ковид-19/ са заразени над 70 000 души и са починали почти 2600 души.
Вирусът за това време се разпространи по света - 1 200 случая са регистрирани в 30 страни, девет от които европейски.
Сърбия
Учениците от средните училища в Сърбия тази година може би няма да посетят Колизеума и статуята на Жулиета във Верона, нито ще имат възможност да поплават по венецианските канали. Министерството на образованието отложи всички ученически пътувания и екскурзии в Италия до стабилизиране на здравната ситуация в тази страна.
Това е една от последните мерки, предприети в борбата с коронавируса, макар в Сърбия досега да не е регистриран случай на Ковид-19, пише сръбската редакция на БиБиСи.
Тествани са девет съмнителни случая и всички се оказаха негативни, заяви за сръбската държавна телевизия РТС Горан Стеванович от Клиниката за инфекциозни и тропически болести в Клиничния център на Сърбия. Той каза, че са готови за "най-черния сценарий", но се надяват, че до него няма да се стигне.
Междувременно бе въведен надзор на всички граждани на Сърбия, които се връщат от Китай и Италия, а от министерството на здравеопазването изтъкват, че водят документация за всички пътници, които са пристигнали от проблематични райони.
В този момент всички трябва да се държим отговорно, ако е възможно да се избягва пътуване в застрашени райони, където коронавирусът се предава, а всички, които се връщат от тези райони, трябва да постъпват според указанията на санитарните инспектори на границите и епидемиолозите, заяви Стеванович.
Гражданите, които са пристигнали от такива райони, се съветват да следят здравословното си състояние и да мерят температурата си два пъти дневно, а всички, които се съмняват, че са заразени, могат да се обадят в Института за обществено здраве "Милан Йованович Батут" на телефон 064/8945235.
Що се отнася до 14 сръбски граждани на круизния кораб "Даймънд принсес", които в момента са под карантина в Йокохама, Япония, като целият случай се следи от медиите от седмици, те са добре и не са заразени, заяви сръбският външен министър Ивица Дачич.
Едно лице от круизния кораб е прехвърлено в Италия, а двама бяха върнати в Сърбия и Стеванович каза, че те са в добро общо състояние, но са под временна карантина при засилен контрол.
Това е, защото са били в среда, която има затворена система на циркулация на въздуха каквито са големите кораби, самолети, сгради с централизирана климатизация и не притежават антивирусни филтри. На такива места циркулацията на вируси е много интензивна, заяви Стеванович.
Хърватия
Подобна е ситуацията и в Хърватия, където заради коронавируса в понеделник заседава Кризисен щаб на министерството на здравеопазването, съобщава загребският Индекс. Мерките за защита са подобни на тези в Сърбия - надзор на всички, които са били в Китай и в части на Италия, в които има случаи на коронавирус.
Решихме да бъдем много, много внимателни. През нощта /срещу вторник/ бяха изпратени указания за граничната полиция, санитарната инспекция и епидемиолозите, заяви Мая Гърба Буйевич, началник на Кризисния щаб. В центъра на вниманието са учиниците от средните училища в Пула, Сплит и Омиш, които неотдавна бяха на екскурзия в Италия. Учениците от гимназията в Пула в събота се радваха на карнавала във Венеция, а сега са в двуседмична домашна изолация, както и всички, с които са били в контакт. Става дума за 42 деца и четирима преподаватели. Същевременно директорът на гимназията Филип Зоричич заяви, че не само те са били на карнавала и там е имало автобуси и от други краища на Хърватия. Подобна е ситуацията и с учениците от Омиш и Сплит, които в неделя бяха задържани и прегледани на границата с Хърватия.
Междувременно хърватските медии поместват фотографии от адриатическото крайбрежие, където туристи от Азия се разхождат с надписи "Не сме от Китай". Медиите в Хърватия, но и в целия регион преди това писаха за автобус, пълен с туристи от Ухан, който преминава през Хърватия. Бързо бе установено, че няма причина за тревога, тъй като тази група хора е преминала всички здравни проверки в Италия.
/Хърватия потвърди вчера първи случай на заразяване с коронавирус при пациент, който е хоспитализиран в столицата Загреб - бел.ред./
Словения
В Словения досега за коронавирус са тествани 13 души и резултатите бяха негативни. Страхът сред гражданите обаче нараства и много аптеки останаха без защитни маски, съобщават медиите. Официалните лица през това време успокояват населението.
Използването на защитни маски не е необходимо, тъй като няма потвърден случай на коронавирус, нито съмнения за това, заяви Ева Грилц от Националния институт за обществено здраве. Няма никакъв смисъл да се разхождате по улиците с маски, каза тя.
От словенското министерство на здравеопазването заявиха, че ситуацията е динамична, но под контрол. Най-голямо внимание е насочено към Нова Горица и тази част от страната, която се намира на границата със Северна Италия, където е имало случаи на вируса. Кметът на Нова Горица Клемен Миклавич предупреди, че там има голям риск от разпространяване на заразата заради големия брой италианци, които посещават словенските казина в този град.
(БТА)