Проф. Жерар Муру създава ядрена терапия, която унищожава тумора, но не и здравата тъкан
Носителят на Нобеловата награда за физика за 2018 г. проф. Жерар Муру стана доктор хонорис кауза на Българската академия на науките. Световният учен, чиито постижения във физиката помагат в медицината и опазването на околната среда, бе удостоен с почетната титла на тържество в БАН.
Жерар Муру създава ултракъси, високоинтензитетни лазерни пулсации, които не нарушават целостта на материите. Проектът на французина е наречен “Екстремна светлина”.
В медицината се използва за протонна и ядрена терапия при отстраняването на злокачествени образувания, като лазерът унищожава само тумора и не уврежда здравата тъкан.
Методът на ултракъсите лазерни пулсации се използва и за производството на електроенергия без отделяне на въглероден диоксид, който замърсява околната среда, обясни професорът. За получаването ѝ се използва химичният елемент торий, защото с малко количество вещество се отделя голямо количество енергия. При използването на уран е необходимо повече вещество, за да се произведе същото количество енергия.
Методът на Муру се използва и за почистването на космически отпадък - лазерните пулсации го разбиват на дребни парченца, след което частите изгарят в атмосферата на Земята.
Професорът, светило в областта на лазерната оптика и физиката на електрически полета, работи активно с ЕК. Проектът му е признат като нова научноизследователска структура с общоевропейско значение. Включен е в Европейската пътна карта, а центровете с лазери са разположени в Чехия, Унгария и Румъния.
Български изследователски центрове може да се включат във фундаменталната фаза на научноизследователския проект. За целта е създаден консорциум от научни организации и университети - ELI ERIC-BG, от водещите в изследванията по лазерна физика у нас - институтите на БАН по електроника и по физика на твърдо тяло и Факултетът по физика на СУ.