Кои бяха събитията на тази дата според архива на “24 часа”
Сагата с платени и неплатени данъци на златните ни футболни момчета тръгва още отпреди 15 години. Това разказаха бивши финансови ревизори, настояли за анонимност, пише “24 часа” на 25 февруари 2010 г. “24 часа” разкри, че БФС е успял да избегне плащането на 600 000 лв. Те са били изисквани като невнесени данъци още за премиите от световното през 1994 г.
Ревизори си спомниха, че през пролетта на 1995 г. е била назначена финансова ревизия на Българския футболен съюз. Тя разнищила всички документи около лагери, премии, пътувания, коктейли и прочее харчове на националния отбор. Твърди се, че след приключването ѝ инспекторите на тогавашния Държавен финансов контрол издават ревизионен акт с номер Б-18/30 май 1995 г.
Някои от констатациите в него са доста любопитни. Нито една институция днес обаче не иска официално да се ангажира с каквито и да било коментари, както и с потвърждаване или отричане на записаното в него.
Според участници в ревизията този акт дори не придобива публичност, защото се разразява остър спор дали “факти от кухнята, свързани със златните ни футболни момчета, трябва да се изнасят пред широката публика”.
Факт е, че тъкмо този акт слага началото на серия от данъчни ревизии - както на БФС, така и на отделни футболисти.
В акта, който ревизори описват пред “24 часа”, пишело, че БФС е получил от ФИФА 4 млн. швейцарски франка, които ревизорите сметнали, че са равностойността на 192,592 млн. стари лева, преведени по сметка на съюза.
Пак от ФИФА футболният съюз получил и 1 402 235 швейцарски франка с левова равностойност 69 699 518 тогавашни лева, пишело в акта.
От световноизвестна компания, производител на спортни артикули, БФС получил и 48 000 щатски долара, които инспекторите изчислили като 2 674 240 стари лева, както и 50 000 ДМ, които се равняват на 1 657 100 тогавашни лева, пишело в акта.
Хора, чели въпросния акт, си спомниха още, че според точка 4 от договори, от касата на БФС били изплатени премии във валута по разходни касови ордери и ведомости с обща левова равностойност 238 401 843 лева, или около 3 615 000 долара по курса от края на 1994 година.
В зависимост от приноса в участието на футболисти и други лица бил определен и конкретен размер на премиите. В специален раздел “Финансови взаимоотношения” на акта ревизорите били записали, че имало различни възнаграждения, съответно за “повикване”, класиране на осминафинали, полуфинали и финали.
10 години по-късно на практика никой не си спомня за историята с данъците. Четвъртите в света или поне повечето от тях си имат по-сериозни проблеми. Всъщност само Христо Стоичков се заяде сериозно заради исканите данъци, но доста преди това. Той се съдеше доста дълго с НАП, намали част от исканата му сума, но в крайна сметка се наложи да плати исканото.
От 22-мата от Пеневата чета във футбола останаха не чак толкова много. Капитанът Борислав Михайлов подаде оставка като президент на БФС миналото лято. В изпълкома на футболната централа още се водят Емил Костадинов и Данчо Лечков, но вероятно след предстоящия през юни конгрес и те ще се оттеглят. Трифон Иванов почина, Стоичков е телевизионен журналист в САЩ, а след няколко безуспешни опита да се наложи като треньор Любо Пенев се е покрил и чака оферти. Същото се отнася донякъде и за Краси Балъков, който за последно водеше националния отбор на България, но след 0:10 с Англия в два мача логично подаде оставка.
Още по-рано от активния живот във футбола се оттегли Наско Сираков. Цанко Цветанов, направил кариера главно като помощник на Станимир Стоилов, също е в режим “изчакване”, както и останалите от тима, който донесе на България най-големия футболен успех.