Искат с препарати от охлюви и билки да лекуват диабетни рани
Млади български учени на световно ниво се завърнаха от Европа в България, за да разработват различни лекарства с билки и охлюви, с които да лекуват тежки диабетни рани.
Цветина Стоянова е обещаващ кадър на химията от университета в Хайделберг. Тя обаче предпочете да се завърне и да направи докторантурата си в Института по органична химия на БАН вместо в престижен европейски университет. 23-годишното момиче проучвало в продължение на няколко седмици къде да продължи да се развива, преди да избере да се върне в България по програмата “Еразъм +”. В научноизследователската си дейност съм научила доста техники в Хайделберг, но исках да ги допълня с други и да видя как мога да прилагам наученото, разказа тя. “Апаратурата е на изключително ниво и имаме възможност да участваме в различни проекти и изследвания. Уредите са последно поколение.
Тук има
страшно много
възможности,
а човек трябва да има време и желание за наука”, доволно описва условията в БАН Цвети. И е сигурна, че при възможност да се развива в България ще остане.
Заедно с Цвети в България е дошъл и 23-годишният Ларс Вьолки, който пише дипломната си работа по “Молекулярна биология” в Университета в Хайделберг.
Двамата са част от екипа на проф. Павлина Долашка. Тя е успяла да привлече младежи на възраст от 22 до 35 години в Института по органична химия. От години Долашка изследва кръвта и слузта на охлювите и възможносттите с тях да лекува различни заболявания. Младите учени пък ѝ помагат да развие алтернативни подходи за борба с инфекциозни, невродегенеративни и злокачествени заболявания. Разработват и препарати от охлюв, които се прилагат при тежки рани на хора с диабет.
“Тези млади хора са завършили в престижни университети в чужбина, но дойдоха, видяха възможностите и апаратурата ни и решиха да останат. Те имат желание да бъдат не само учени на високо ниво, но и да намерят приложение на науката, защото ние предлагаме участие в много проекти и стартъп фирми”, разказа проф. Долашка.
Екипът е на път да докаже, че
кръвта на
охлюва може
да се бори
с тумори
на кожата,
матката и дори на пикочния мехур. На пазара вече е и сироп за гастрит, колит и язва. “Разработваме гел, който се комбинира с лазерна терапия. Той ще бъде предназначен за тежки декубитални рани. Все повече хора се разболяват от диабет, това е много коварна болест и често се стига до отстраняване на крайници. Ефектът вече е установен, но заедно с доказани лечебни заведения се правят клинични изпитвания”, каза още професорката.
“За мен бе голямо удоволствие да се запозная с Цвети и Ларс - те са нашият зареждащ пример за хора, които искат да се реализират в България”, коментира пък заместник-министърът на труда и социалната политика Зорница Русинова. Тя лично отиде в Института на БАН, за да разкаже за новата програма, с която социалното министерство иска да привлече у нас добре образовани българи от Европа.
“Един млад човек много по-лесно може да се развие и да направи кариера в България, отколкото в чужбина”, обясни Русинова. След кариерен форум във Виена тя е успяла да накара Ади и Никълъс също да изберат България.
“Засега сме се насочили към
Пловдив, защото
там има повече
възможности
за работа. Харесах си и работодател. В България вече има много социално отговорни фирми.
Не говорим само за цифри и заплата, а за кариерно развитие и различни възможности, които ни предлагат”, обясни пред “24 часа” Ади, която ще се прибере заедно с приятеля си Никълъс през тази година.
Той е австриец, но смята, че това ще е огромна възможност да гради кариера у нас като маркетинг мениджър. “Харесвам страната и хората в България”, каза с усмивка Никълъс.
А на кариерния форум са получили информация и за детските градини, социалните услуги и наемите в различните квартали на Пловдив.
Борисов: За 6 години 3 пъти повече избраха да се върнат
Над 3 пъти се е увеличил броят на завръщащите се в България българи, живеещи в чужбина, за 6 години. Това обяви в неделя премиерът Бойко Борисов. И публикува във фейсбук справка за данните от 2012 до 2018 г.
4964 души са избрали да се върнат в България през 2012 г., която е последната година от първото правителство на Борисов, показват данните на премиера. За 2018 г. хората, които са се завърнали, са вече 16 169.
“През последните години у нас има видим напредък. Това е мнението на хората и анализаторите, това показват и всички статистически данни. Днес в Европа няма стена, която да разделя хората, миграционните процеси са сравнително лесни, но за нас е важно, че посоката вече е двупосочна. Разбира се, че в страната ни има проблеми, но те са решими и по тях се работи”, написа Борисов към графиката с данните.
От тази година държавата има вече специална политика за подпомагане на завръщането в България на млади и образовани емигранти. Правителството предлага на тези хора различни стимули - помощ с наема на жилище, детегледачка или място в детска градина, бонус от половин минимална заплата, като помощта може да достигне до 1200 лв. на месец. Общият бюджет по тази програма е 10 млн. лв. (24часа)
Зорница Русинова: Ще помогнем на 300 млади и образовани
- Г-жо Русинова, как ще се дава от 1 април държавната помощ за връщащи се от чужбина?
- Заедно с посолствата организираме кариерни форуми в страните от ЕС. Разясняваме и тенденциите на пазара на труда, сравняваме данъци и осигуровки. Около 6000 студенти учат във Великобритания, а 7000 в Германия. Наше проучване показа, че над 60% от младежите искат да се върнат. Затова разработихме един финансов пакет, който ще подкрепи около 300 човека тази година - висшисти, до 54 г. и с осигурена работа у нас. Може и да не са българи, но трябва да са пребивавали 6 месеца извън България.
- Защо избрахте да е само за висшисти?
- Защото не е демографска, а цели да отговори на нуждите на бизнеса от квалифицирани хора. Стимулираме младите хора да работят в малките населени места, а не само в София. Ако изберат град, където заплатата е под средната за страната, в рамките на една година ще отпускаме допълнително половин минимална заплата.
Една от най-успешните ни програми е стаж за младежи. С нея покриваме заплатата в рамките на шест месеца, като плащаме на база средни осигурителни прагове. А голяма част от стажантите остават да работят при същия работодател.
- Само през 2020 г. ли ще е тази програма?
- Разбира се, ако видим, че към нея има интерес, ще продължим. Ние разчитаме основно на стимулите, които дава бизнесът. Има фирми които предлагат доста атрактивни работни заплати и допълнителни пакети за здраве, спорт, почивки, както и възможности за работа от разстояние. В България младите хора имат възможност за добро кариерно развитие. А това е един от механизмите, с които можем да решим част от предизвикателствата на пазара на труда.