Да има санкции под формата на глоби за лекарите, които издават фалшиви болнични, както и за служителите, които ги подтикват. Това е едно от предложенията на работодателите, заяви председателят на АИКБ Васил Велев пред журналисти преди срещата на организацията за възможности за подкрепа на бизнеса.
Работодателите искат и процеса по пускане на болнични да бъде електронизиран и компаниите веднага да разбират, че има издаден болничен, а не 3 дни по-късно. Другата седмица ще се проведе съвет за тристранно сътрудничество по темата, където АОБР ще предложи отново своите мерки. Те настояват НОИ да поеме и 2-ия и 3-ия ден на болничните, както е било.
В началото на март пък ще се проведе втора среща по енергийните теми. Велев отново припомни, че цената на тока за индустрията от началото на годината е най-висока у нас в целия ЕС, без да се броят доплащания като такса задължения към обществото заради помоща към тецовете в Маришкия басейн. Според работодателите тези договори за "неправомерна държавна помощ" трябва да се прекратят и да се въведе механизъм за капацитет, да се проведе търг и на базата на него да се определи коя централа да получава държавна помощ. За това е нужна и либерализация на пазара, което и ще ограничи манипулациите върху него от страна на БЕХ и частни играчи. Работодателите ще изчакат тази среща, на която ще стане ясно как се изпълняват набелязани около 20 мерки в енергетиката, и след това ще решат дали да предприемат по-радикални мерки, включително протести.
Основна тема на срещата днес ще е подкрепа на пазара на труда, който намалява всяка година, кактп и реформи в образованието.