Преговорите между Доха и Рияд за уреждане на дипломатическата криза, която ги противопоставя от близо три години, бяха прекъснати. Това заяви външният министър на Катар Мохамед бин Абдулрахман Ал Тани, цитиран от Франс прес.
Саудитска Арабия и съюзниците й - Обединените арабски емирства, Бахрейн и Египет - скъсаха дипломатически отношения с Катар през юни 2017 година. Те обвиниха страната, че подкрепя ислямистки движения, което Доха отрича, както и че се сближава с Иран, регионалния противник на саудитското кралство.
След това Рияд и съюзниците му затвориха въздушното си пространство за Катарските авиолинии, забраниха на своите граждани да ходят в Катар и прекратиха търговското сътрудничество. Двата лагера се впуснаха в неспирна медийна битка.
Само че през декември Катар и Кувейт, който играе ролята на посредник, съобщиха за напредък в преговорите за слагане на край на спора с Рияд, предаде БТА.
"За съжаление тези усилия не бяха доведени до успешен край и бяха прекъснати в началото на януари", заяви външният министър на Катар на Мюнхенската конференция по сигурността.
"Не ние предизвикахме тази криза. Заявихме ясно, че сме благоприятно настроени към всяко истинско намерение за уреждане на проблема", добави той.
Саудитският панарабски вестник "Ашарк ал аусат" цитира тази седмица дипломат от Залива, според когото Рияд се е оттеглил от преговорите, защото катарските представители не били сериозни в желанието си да се постигне компромис.
Според експерти саудитците опитват да уредят кризата, за да изградят арабски фронт срещу Иран, който обаче е важен партньор на Катар.