Разкриването на подобен вид деяние е един вид профилактика. Разбира се, пак може да се тълкува в различни аспекти, тъй като субектите които извършват подобни престъпления, са различни.
Например, тези банкови обири, както са извършени, за мен са извършени от дилетанти, хора, неподготвени, несериозни като действия - от гледна точка на организация, изпълнение и действия, за разлика от подобни каквито са ставали в миналото - организирани, сериозни със сериозни действия, квалифицирани бандити.
Тaка криминалистът Ботьо Ботев коментира пред БНТ серията от грабежи през последните дни.
С оглед на това би трябвало по-лесно да се разкрият престъпниците. Но понякога по-обикновените деяния са по-трудно разкриваеми. Тук има нещо друго, по отношение на което може да се направи извод за обществения статут на самите извършители.
Водейки се от практиката, той коментира, че не помни в рамките на толкова кратък срок на територията на един регион да са ставали подобни престъпления.
Криминалистът не изключи, че целта на подобни деяния може да е да се възбуди общественото мнение и да се създаде проблем на държавата. Според него това е малко несериозна тенденция, но тя съществува и не може да се изключва.
"Всеки клон на банка има служби за сигурност, на тях се плаща, значи организацията при тях нещо куца - за да се допусне по този начин да се действа свободно, без да са взети категорични мерки за противодействие и то при положение, че от начина им на извършване се разбира, че зад това стоят хора с много нисък социален статут", коментира Ботев.
Той посочи, че камерите благоприятстват за разкриваемостта на едно престъпление, но на това има и противодействия. "Едни обикновени хора, когато действат, слагат качулките и маските и оттук нататък може да се получи само информация за телосложението".
"Битовата престъпност по принцип е била винаги един голям проблем, макар и подценяван. Тя е един бич за обществото ни, тъй като засяга една друга прослойка на обществото - на по-беззащитните хора", каза още криминалистът.