Валери Симеонов оттегли предложението за забраната за водовземане от повърхностни води за производство на електроенергия да не се прилага за водовземане, за което към 9 август 2010 г. е изададено разрешително при условията и по реда на Закона за водите. Предложението даваше възможност на строителството на водноелектроцентрали в защитени зони и да бъде удължена работата на построените вече ВЕЦ-ове. То беше предложено между първо и второ четене на Закона за безопасно използване на ядрената енергетика. Исканията на лидерът на НФСБ бяха да не бъдат закривани действащите законни водноелектрически централи в защитените зони, а да продължат работата си.
„Мотивът да внесем с моите колеги това предложение е, че дефакто буквално допреди месеци 43 малки водноелектрически централи, които са отговаряли на абсолютно всички изисквания, съгласно директивата и съгласно българското законодателство са работили и поради това, че им е изтекъл 10-годишния срок за работа, тяхното разрешително е прекратено и не е възстановено“, заяви от парламентарната трибуна Симеонов. Той обясни, че зад тези 43 действащи обекта има инвестиции от порядъка на над 80 млн. евро.
"Тези централи създават екологично чиста енергия и не на последно място те хранят семейства. На мен като представител на бизнеса въобще не ми харесва това, че българския парламент се явява екзекутор на икономически субекти в държавата и на икономиката на държавата". Това заяви Симеонов пред журналисти в кулоарите на парламента, след като оттегли предложението си. Той заяви още, че преди часове са получили подкрепата на големите работодателски организации на България за проекта.
"Причината да оттегля този законопроект беше, че в последните дни се насажда една погрешна представа в обществото по отношение на тези малки водноелектрически централи, а не се обясняваше, че всъщност те отговарят изцяло на всички изисквания на българкото законодателство, те не са незаконно построени, те са получили строителни и екологични разрешения за тяхното изграждане, но така или иначе времето преди разглеждането на моето предложение в зала, не беше достатъчно обществото да бъде осветлено за този проста истина, че става въпрос за 43 абсолютно законни ВЕЦ-ове, изградени съобразно Европейска директива, който нямат никакви нарушения, но са принудени поради закона, да бъдат закрити и да бъдат ликвидирани". каза Симеонов.
Той заяви, че е предпочел да оттегли предложението, за да може да има време за едно по-масово обсъждане и уточни, че е предложил това обсъждане да бъде извършено в парламента.
"Ще искам след съответно питане и процедура да има обсъждане в зала с присъствието на Министерството на оконлната среда и водите и на Министерството на регионалното развитие, за да отпаднат всякакви съмнения и колебания и да постигнем един политически консенсус и съответно да бъде поправена тази грешка в законодателството. Предпочитам проекта да бъде по-широко обсъден и в една по-спокойна и нормална обстановка, а не истерична" заяви Симеонов.
На въпрос дали в възможно текстовете да бъдат гласувани в променен вид, поради твърдения на протестиращите за опасността от санкции за България от страна на Европа, ако бъдат приети в този вид, Симеонов заяви, че няма нищо против да има промени в предложението му и уточни, че в комисия са извършени частични промени.
"Идеята ми е да не бъдат разрушавани действащи икономически единици от икономиката на Република България. Тези измишльотини за санкции, заплахи и прочие, това са част от арсенала за манипулация на "зелените рекитьори "спрямо изълнителната власт и спрямо обществото" каза Симеонов.