Българската банка за развитие ще отпуска финансиране на български фирми, които имат одобрени проекти по Механизма за свързване на Европа - е многогодишна европейска инициатива, част от стратегията „Европа 2020“ за интелигентен, устойчив и приобщаващ растеж на политиките в областта на енергетиката и климата. В края на 2019 г. ББР подписа споразумение с ЕК като прилагащ партньор по инициативата.
Работната програма на МСЕ за 2019 г. и 2020 г. е разделена на 2 пакета с общ бюджет 196 млн. евро. Първият от тях е за модернизация на системи за управление на ЖП инфраструктура, а вторият се отнася за въвеждане на алтернативни горива.
Целта на механизма е да подпомага с безвъзмездна помощ инвестициите при създаване на мрежа от транспортни връзки във всички региони на Съюза. България е бенефициент на тази помощ и до края на 2019 г. е получила одобрение за 20 проекта, които включват проучвателни дейности, модернизация и рехабилитация на транспорта – общо 417 500 000 евро. Размерът на подкрепените инвестиции е 604 800 000 евро.
За да бъде полезна на българските фирми, които имат интерес към механизма, Българската банка за развитие ще осигури финансиране за различните етапи от изпълнението на проекта, допълвайки безвъзмездната помощ с кредитен ресурс. ББР ще разглежда постъпилите искания за финансиране и след одобрение проектите ще могат да кандидатстват и за безвъзмездна помощ от ЕК (чрез европейската агенция INEA, която администрира програмата).
Срокът за кандидатстване по поканата за набиране на проектни предложения е 14 февруари 2020 г. След този срок приемът ще се осъществява на тримесечна база до март 2021 г. Минималният размер на безвъзмездната помощ по проект е 1 млн. евро, а минималното финансиране от страна на Българска банка за развитие е 5 млн. евро.
До момента партньори по механизма са: Европейската инвестиционна банка и национални банки за развитие като CDC (Франция), ИКО (Испания), BGK (Полша), SID (Словения) и MFB (Унгария).