Ще се обсъжда заедно с пакета мерки как
две пенсии да са повече от една. Министър
Сачева категорична за промени, така че
да не са ощетени първите над 17 000 жени
За всеки бъдещ пенсионер по двата стълба да се гледа индивидуално има ли месеци от трудовия му стаж, през които не е имал осигуровки заради дълги болнични, майчинство или безработица. Така те няма да режат от размера на държавната пенсия, която ще му изчислят от НОИ.
Тази идея ще се обсъжда заедно с промяна в правилата за изплащане на вторите пенсии - тези от частните фондове. Те трябва да се обявят до края на месеца.
Другото предложение е държавната пенсия да се намалява с по-нисък процент, за да може за над 200 хил. жени, които първи ще вземат пари по двата стълба, две пенсии да са повече от една. Досега се обсъждаше единствено предложението да се даде втори шанс на тези жени да прехвърлят партидите си в НОИ.
Какъв точно ще бъде процентът, ще стане ясно в края на месеца, когато ще са готови промените в Кодекса за социално осигуряване. Министър Деница Сачева обяви, че приема по-ниския процент и ще предложи вариант, при който няма да има ощетени.
Сега коефициентът на редукция на държавната пенсия е 20% по логиката, че ще се вземе пенсия и от частен фонд. Според експерти обаче се ощетяват първите кохорти пенсионери, защото се редуцира пенсията от НОИ за целия трудов стаж - 40 г. А през първите 20 г. от него хората са се осигурявали само в държавния институт, не и в частен фонд.
От есента на 2021 г. около 17 хил. жени ще са първите българки с частни пенсии, като броят им постепенно ще стигне над 200 хил. през следващите 5 г. Те са внасяли пари в частните фондове по-малко от 20 г., но въпреки това държавата ще им намали пенсията за целия период с 20%. Освен това се оказа, че по партидите им няма събрани достатъчно средства. Казусът стана известен като “две е по-малко от едно”.
“Става въпрос за първата вълна със 17 000 жени, обаче има втора вълна, трета, четвърта... Ако направим сега изключение за тези 17 хил., няма как след това да обясним защо за следващата не правим”, коментира Сачева пред БНТ.
Тя не е привърженик на постоянното отлагане на сроковете за прехвърляне на социалните осигуровки от частните фондове към НОИ, но и ще направи всичко възможно несправедливото ощетяване да бъде избегнато. “Ще отстоявам да няма автоматична корекция за тези 20 г., в които са се осигурявали единствено и само в НОИ”, обясни тя.
Бизнесът вече предложи коефициентът на редукция да бъде 7%. Сметките показват, че ако жена се пенсионира през 2021 г. с минимална пенсия от около 250 лв., тя ще бъде намалена с 50 лв. и плащането от НОИ ще е 200 лв. Така дори да се добавят парите от частния фонд в гарантиран размер от 37,50 лв.,
се получава
ощетяване
с 12,50 лв.
Ако обаче се приложи идеята на бизнеса за 7%, то сметките ще са различни. Така при минимална пенсия от 250 лв. намалението на държавната ще е 17,50 лв. и тогава двете пенсии ще дават с 20 лв. по-голям доход, отколкото само една.
За да не са две пенсии по-малко от една, частните пенсионни дружества пък искат индивидуален коефициент на редукция за всеки пенсионер. “Приветстваме решението на министър Сачева да коригира този проблем. Но коефициентът трябва да се прилага правилно. Тогава за никого не би следвало да се намалява пенсията с 20%, а по-скоро с под 10% за хората, които за първи път ще получат втори пенсии през 2021 г. Дебело подчертавам, че всеки човек има индивидуална осигурителна история и този коефициент за всеки е различен”, обясни председателят на УС на пенсионноосигурителна компания “Доверие” Даниела Петкова. За първите пенсионерки през 2021 г. не трябва да има редукция за първите 20 г. от стажа им, защото тогава не е имало фондове, категорична е тя. За следващите 17 г. намаляването трябва да се изчислява месечно, тъй като през този период те може да са били безработни, в майчинство или в дълги болнични заради тежки заболявания. “Важно е да се спазва принципът
да няма
редукция в
месец, в който
няма вноска
в универсалния фонд. Не говорим за никакви изключения за първите кохорти, а въобще за всички пенсионери. Защото трябва да има законно прилагане на новата редукция”, категорична бе Петкова.
Тази идея ще се сложи на масата, потвърди за “24 часа” Деница Сачева.
Синдикатите също са категорични, че не трябва да има ощетени. “Повече от ясно е, че имаме проблем. И от 20 г. предупреждаваме, че две пенсии накрая може да се окажат по-малко от една за първата вълна”, обясни президентът на КТ “Подкрепа” Димитър Манолов. Според него едно от решенията е кофициентът на редукция да е по-нисък за първите кохорти, но трябва да се направят разчети и за останалите групи.