Смъртта на китайския лекар, който бил порицан заради предупрежденията, които отправил във връзка с новия коронавирус, породи тъга, но и гняв срещу комунистическите власти в Китай, поставящи политиката пред общественото здраве, отбелязва Асошиейтед прес.
Трийсет и четири годишния офталмолог Ли Вънлян почина през нощта в централната болница в Ухан, в която работеше и където вероятно се е заразил с вируса, докато е лекувал пациенти в началото на появата на опасната зараза. В едно от последните си послания в социалната мрежа Вейбо лекарят пише, че на 1 февруари е бил диагностициран с новия коронавирус, и споделя, че му е трудно да се движи и да диша. "Не се притеснявайте за мен, ще се лекувам и ще се боря, за да изляза бързо от болницата", допълва той.
В края на декември офталмологът предупредил в социална мрежа свои колеги за появата на нов коронавирус в град Ухан. Заради това той бил привикан в полицията, която го упрекнала, че разпространява слухове, припомня АФП. Тогава още седем лекари в града били упрекнати в същото, отбелязва АП. Китайският Върховен съд по-късно разкритикува действията на полицията, но управляващата комунистическа партия "затегна хватката" около информацията за епидемията, съобщи БТА.
"Доктор Ли Вънлян беше герой, който разпространи информация за епидемията в Ухан още в нейния ранен етап. Доктор Ли Вънлян е безсмъртен", написа днес в социалната мрежа Вейбо главният учен на китайския Център за контрол на заболяванията Цзън Гуан.
Потребители на Вейбо публикуваха стотици хиляди послания под последния пост в социалната мрежа на доктор Ли. В тях те изразяват мъката си от кончината на лекаря. "Всичко може да се потисне, но не и мъката", пише един от потребителите. Колеги на лекаря казват, че са шокирани от това, че хора около тях умират един по един.
Други послания обаче съдържат повече упреци към китайските власти заради кончината на хора, заразили се с новия коронавирус. В някои пише, че онези, създали проблеми на лекаря, трябва да си понесат последствията. Най-резките коментари в тази насока обаче бяха премахнати бързо от цензурата в китайските социални мрежи.
Някои от онлайн посланията днес намекваха за нарастващо неудовлетворение от партията и от китайския президент Си Цзинпин, който затегна контрола върху обществото, след като пое властта през 2012 г, посочва АП. В други коментари се припомня, че Ухан е бил люлката на революцията от 1911 г., свалила последния император, отбелязва АФП.
АП припомня, че градските власти са били обвинени през декември, че са казали на лекарите да не публикуват сведения за разпространието на вируса, за да не засенчват годишната сесия на местния законодателен орган. Докато вирусът се е разпространявал, докторите са получили нареждане да заличат постовете в социалните мрежи, в които призовавали за доставки на медицински изделия.
Днес официалният пропаганден апарат на властта се опита да смекчи критиките на обществото, отбелязва АП. "Някои от нещата, преживени от Ли Вънлян, отразяват пропуски и слабости в епидемичната превенция и контрол", заяви китайската държавна телевизия.
Китайският посланик във Вашингтон Цуй Тянкай написа днес в туитър, че наистина е опечален от кончината на доктор Ли Вънлян, когото нарече "много отдаден на професията си лекар". "Ние сме му много благодарни за това, което направи в нашите съвместни усилия за борба с коронавируса 2019nCoV", допълни дипломатът.
Припомняме, първите случаи на тайнствената пневмония се появиха около 8 декември в Ухан. Местните жители обаче започнаха да носят предпазни маски едва около 20 януари - малко преди поставянето под карантина на целия град, отбелязва Франс прес.
Първият смъртен случай беше обявен на 11 януари. Няколко дни преди това доктор Ли Вънлян подписал пред полицията документ, в който обещавал да не "извършва противоречащи на закона действия".
Кончината на лекаря, както изглежда, изненада китайските власти. Държавни медии съобщиха за нея още снощи, но след това болницата увери, че докторът е в интензивно отделение. Информацията е била прегледана 12 милиона пъти във Вейбо. Кончината на лекаря беше потвърдена официално едва рано тази сутрин.