Социалните ще се ремонтират с приходите от по-високите наеми
Районните кметове ще решават кой имот в коя графа да е
Запазва се базисната цена за нуждаещи се от 80 ст./кв. м
Общинските жилища в София вече ще може да се отдават и под наем на пазарни цени. Това предвижда проект на нова наредба за реда и условията за отдаване на общински жилища. Тя тепърва ще се обсъжда, може да е факт до лятото.
Идеята е ведомствените жилища да се разделят на такива за социално слаби семейства и на други, които заради атрактивната си локация например да се отдават на свободен наем на пазарни цени. Така от приходите от вторите ще се съберат средства за поддръжка на социалните жилища.
Подобна идея разви по време на общественото обсъждане на проекта за бюджет 2020 на София кметът на район “Средец” Трайчо Трайков. Той дори предложи общината да изтегли заем, за да построи два блока със социални жилища, а с останалата част от средствата да ремонтира общинските апартаменти, които са на топлокации в центъра, и да ги отдава под наем на пазарни цени. В столицата не се обсъжда вариант за теглене на кредит,
обаче има почти
готова наредба
за отдаване
под наем,
научи “24 часа”. По нея се работи още от предишния мандат и проектът е бил завършен в края му. Сега се очаква до дни столичният кмет Йорданка Фандъкова да сформира работна група, в която освен експерти ще участват и общински съветници от различни политически групи, които да обсъдят новите правила. След това те ще бъдат представени на обществено обсъждане и накрая ще влязат за разглеждане в СОС.
“Предлагаме общинските жилища да се разделят на няколко вида според начина на отдаването им. Те могат да са социални, такива
с умерен наем
и други, които да се отдават на пазарни цени. Кое жилище в коя графа ще бъде разпределено, ще решават районните кметове, които отговарят за настаняването в общински имоти. Идеята ни е средствата, които постъпват от жилищата с по-високи наеми, да се използват за ремонт и поддръжка на тези, които са със социални функции. Предстоят разисквания по тези предложения в работната група”, обясни зам.-кметът по финанси и здравеопазване Дончо Барбалов.
В момента базисната цена за отдаване под наем на общинско жилище в София е 0,80 лв. за 1 кв. м полезна площ. В проекта тя се запазва. Предвиждат се обаче
3 нови тарифи -
преференциална,
която е 50% над
базисната,
умерена - 75%
над базисната,
и пазарна
За общинските жилища, които ще се отдават на пазарен наем, районните кметове ще трябва да обявяват търгове.
Ще се обсъжда дали в критериите за определяне на цената - преференциална или умерена, да влизат доходите на наемателя.
Предлагаме прецизиране на критериите за настаняване в общинско жилище. Работната група трябва да обсъди и дали да се въведе срок за ползването на тези жилища.
Сега то е безсрочно. Разбира се, ако се приеме подобна идея, тя няма да важи за хора с увреждания, уточни Барбалов.
Общински съветници от различни партии коментират, че би могло да се мисли например за
срок от 5 или
10 г. за ползване
на общинските
жилища
Работната група трябва да дискутира и дали да има промяна в условията за водене на регистър на нуждаещите се. В момента това е задължение на всеки район, а самата Столична община не разполага с данни колко са общо чакащите в града за социално жилище.
Според Трайчо Трайков регистърът трябва да е централизиран, защото, когато става дума за нуждаещи се семейства, не би следвало да има голямо значение в кой квартал има възможност да бъдат настанени.
По сегашната наредба право да кандидатстват за общинско жилище имат хора, които не притежават собствен имот или търговски обект в София и не са прехвърляли такъв през последните 10 г.
Освен това 1/4 от общия годишен доход на лицата и членовете на семействата или домакинства не трябва да е достатъчен, за да покрива разхода за средна пазарна наемна цена за жилище, съответстващо на нуждите им.
В момента
София разполага
с около 9100
общински
жилища
Най-много са в “Люлин”- 2100, и “Искър"”- малко под 1000, а най-малко са в “Банкя” - 15. В централния район “Средец” са 51.
Ще търсим различни начини за увеличаване на жилищния фонд за социални нужди, включително и
придобиване на
имущество чрез
обезщетение
във вид на жилищни имоти, каза Барбалов и добави, че в програмата за придобиване и управление на общинското имущество за тази година е възприет максимално консервативен подход. Продажбите касаели предимно случаи, за които вече имало взети предходни решения на СОС.
На наемателите се забранява да горят дърва и отпадъци, децата им - задължително на училище
Забрана за горене на дърва, въглища и отпадъци за отопление в общинските жилища предвиждат още новите правила за наемателите им.
Изискването ще е част от договорите за наем, които всеки ползвател ще подписва. Тази мярка беше обявена още миналата година от столичния кмет Йорданка Фандъкова.
При нарушение на забраната комисия ще предлага на съответния районен кмет директно да прекрати договора за наем.
И в момента Столичната община прави регулярни проверки за горене на отпадъци в общинските жилища във Виетнамските общежития. Сега намерението на общината е да запише изрично забраната в договорите като мярка за по-чист въздух.
Друго изискване към семействата, ползващи общинско жилище, ще е децата им да ходят задължително на детска градина или на училище за тези, които са в предучилищна или училищна възраст. Ако това условие бъде нарушено, санкцията отново ще е прекратяване на договора.