Кадровите военни подготвят пистите за световни ски състезания, разчистват трасета и вадят блокирани коли при бедствия
“30 кг на гръб и спускане без щеки по писта “Томба” в Банско. Това е добре подготвеният войник алпиец”, казва полк. Димитър Кацаров, командир на 101-и алпийски полк в Смолян.
Формированието е единственото в страната в състава на Сухопътни войски със специална алпийска подготовка на военнослужещите.
От края на 2017-а
е полк с над 400
военнослужещи,
а преди това бойците са били в рота и батальон.
“Постъпих в алпийското подразделение заради специалните умения. Тук се научих да карам ски и да се катеря - това ме грабна”, казва Стефани Якубовска. Тя е от рудоземското село Чепинци и има умения като мъжете. Съпругът ѝ също е войник в Смолян. Често пътуват до родното си село, защото имат дете. Договорът им с Българската армия е за 3 г., но смятат да го продължат.
“Жените военнослужещи изпълняват задълженията си наравно с мъжете”, казва полк. Кацаров. Той припомня, че през 2018 г. 6 жени са били на мисия в Афганистан. Жени са участвали и в зимното учение на австрийската армия в Алпите, както и в мащабното учение “Родопи 2019” с близо 600 военнослужещи от България, Румъния, Полша, Чехия, Австрия и Словения.
Правило, което е въведено от командването на смолянския полк, е дежурствата и караулите да са разделени - когато жена е дежурна, помощниците са от същия пол. При караулите - също.
Жените са
около 15%
от състава
на полка.
“Всички служещи, които са поне от 2 г. при нас, умеят да карат ски и имат добри алпийски умения освен общовойскови”, уверява командирът.
Рейнджърите провеждат зимни лагери във високопланински местности със занятия, насочени към оцеляване при трудни условия и бой в снежните преспи. Командосите изграждат снежни иглута и хижи, усъвършенстват стрелбата, спускането с въжета и специфичните си военни умения.
“Екстремността, работата и ученията на големи надморски височини, задачите, които понякога са с риск за живота - това ме привлича в алпийския полк”, казва Венцислав Георгиев. Той е войник от 13 г. Харесал военната професия като редови войник и решил да остане в армията. Баща е на 2 момичета, бил е на мисия в Афганистан.
При постъпване всеки редник минава курсове и занятия по физическа и тактическа подготовка. Първо ги учат на елементарни възли и какво представлява алпийското оборудване. Следва катерене на 3-метрова изкуствена стена, спускане с рапел и въже. Едва след усвояването им бойците излизат на терен над Смолян за развиване на индивидуални и екипни умения.
Покрай другите занятия се учат да карат и ски. Минават едноседмичен курс и след него се пуснат по зелената писта. В началото ползвали предимно външни, но сега във формированието
има 8
лицензирани
инструктори,
сред тях е и
командирът
Ученията продължават на ниво рота с разделяне според уменията им. По този начин се прави следващата стъпка към средно ниво.
След като войникът е минал 1 г. тренировки, се пуска за подготовка на различни ски състезания. За последните 8 г. няма нито едно голямо състезание у нас, в което смолянският полк да не е участвал в подготовката и провеждането му. Това става по силата на споразумение с Българската ски федерация. От нея се осигуряват инструктори за провеждане на занятия по специализирана ски подготовка с военнослужещите. Така бойците скиори вече имат зад гърба си участие в подготовката на спусканията за 2 европейски купи в Пампорово и Боровец, както и 8 световни купи в Банско.
“Участието в мероприятията повиши способностите на военнослужещите за каране на ски без щеки и пренасяне на имущества по писти със силно пресечен терен при минусови температури на голяма надморска височина”, казва Кацаров.
За да отговаря пистата на изискванията за състезания от висок ранг,
първо се изорава
снегът, после
армейците
поливат трасето
със стотици
кубици вода
Така се получава качествено заледяване от 30-40 см лед.
Тяхна грижа по указание на федерацията е поставянето на ограждения, на въздушните еърбеци, рекламата, осигуряване на условия за телевизионни предавания.
“Тъй като носят тежести, войниците сноват из пистите без щеки. Даже си оставят щеките в Смолян. Реално бойците, които бяха 32-ма в Банско тази година, се спускат по трасето, където кара Микаела Шифрин”, отбелязва Кацаров.
Цялото алпийско оборудване в полка - каски, седалки, динамични и статични въжета, френдове, самохвати, карабинери, пикели и др., е марково. Зад огражденията му има над 250 чифта ски и 120 ски екипа, като по-голямата част са дарени от федерацията и големите оператори на ски курортите ни. Сред ските има и такива, които се превключват от режим на спускане в режим на ходене чрез нагласяване на автоматите.
Тъй като една от важните мисии на алпийците е да помагат на изпаднали в беда, те разполагат и с всичко необходимо при лавинни ситуации.
“Не може да се правят компромиси в екипировката. Няма за целия личен състав, но това, което има, е на добро ниво. Разликата с държави с традиции в бойния алпинизъм е, че те имат оборудване, което е специално произведено за тях”, казва Кацаров.
Полкът има и редица учения в съседни държави. Не може да провеждаш занятията сам, без да свериш часовника. Само
тази година
имаме 8 учения
в 6 държави,
казва командирът. Предстоят в Турция, Румъния и Украйна.
Извън военната подготовка за Смолян и региона алпийският полк е основната застраховка при бедствия. При тежък сняг и затворени пътища военнослужещите разчистват трасета и вадят блокирани в снега автомобили. През миналата година 15 военнослужещи от полка бяха наградени за помощта в тежката бедствена обстановка. Те пробиха двуметровите преспи по проходите Смолян - Пампорово и Смолян - Превала - Стойките, махнаха паднали дървета и извлякоха закъсали автомобили по 12 часа на терен в денонощие при минус 15 градуса и непрекъснат снеговалеж. Част от тях бяха наградени и за акция за снабдяване с храни на хората от откъснатото село Мугла.
“За 10 години сме участвали в потушаването на 7 горски пожара и сме помогнали в 7 снежни бедствия и 3 наводнения.
Част от
военнослужещите
са помагали
в акции с риск
за живота си”,
казва Кацаров.
В Родопите полкът е на почит, но има имидж и зад граница с успешни участия в мисии в Камбоджа, Ирак, Косово, Босна и 13 мисии в Афганистан.
В последните години формированието стана сред най-големите работодатели в региона. В края на януари нови 22-ма военнослужещи положиха клетва, целувайки бойното знаме. Специфичната за родната армия рота е едно от малкото, където недокомплектът е проблем. През 2019-а за 10 места са се явили 43-ма кандидати.
Командирът на алпийците ги посреща всеки път в редиците, напомняйки им, че са наследници на полк. Владимир Серафимов и героите от 21-и средногорски полк, освободил Родопите от османските части при връх Средногорец, наричан Родопската Шипка.