Председателят на Управителния съвет на Евро-атлантическия център за сигурност (ЕАЦС) Цветан Цветанов участва в конференция по сигурността в американския Сенат, организирана от сенатора от Републиканската партия Джеймс Инхоф и конгресмена републиканец Робърт Адерхолт, съобщиха от ЕАЦС. Конференцията се проведе в Russel Senate Building и беше посветена на уязвимостите и проблемите при въвеждането на безжичните 5G мрежи в съвременния свят. Участниците се обединиха около мнението, че това е една от най-значимите заплахи в областта на сигурността в идните години, най-вече поради произхода на някои от мрежовите технологии.
Представители на американския Конгрес изразиха силно притеснение от възможността китайския технологичен гигант „Huawei“ да участва в изграждането на мрежите от ново 5G поколение в държавите от Европейския съюз и Великобритания. Конгресменът от Индиана Джим Банкс оповести свой проектозакон, според който съюзнически държави, използващи технологии на „Хуавей“ в своите комуникационни мрежи ще бъдат обект на рестрикции и санкции при споделяне на класифицирана информация.
В своето изказване Цветанов заяви, че много държави в ЕС чрез комуникационните си оператори, по същество частни компании, вече въвеждат технологични компоненти на „Huawei“ в своите мрежи. За целта е необходим единен интегриран подход, който да даде общ резултат за всички съюзнически държави. Защото това не са проблеми пред пазарните механизми, а въпроси, касаещи националната сигурност и сигурността на колективните структури за сигурност, към които принадлежим.
По време на посещението си във Вашингтон председателят на Управителния съвет на Евро-атлантическия център за сигурност (ЕАЦС) Цветан Цветанов проведе работна среща с Ян Бжежински, старши изследовател в Атлантическия съвет. Срещата бе посветена на Инициативата „Три морета“, по която Евро-атлантическият център за сигурност работи активно.
Цветанов запозна Бжежински с хода на организацията на предстоящата в края на февруари 2020 г. конференция по темата в София, инициирана от центъра. Цветанов сподели, че за конференцията има определени говорители като представители от администрацията на българския Президент и Министерски съвет. Отбелязано беше, че институционалното взаимодействие на национално ниво е ключово за постигане на целите на всяка страна, участваща в инициативата “Три морета”. Официални представители на Естонското председателство на формата също ще участват в конференцията като говорители. Събитието има амбицията да събере за дебат по темата ръководители на дипломатически представителства от ЕС и САЩ в България. Бжежински и Цветанов изразиха обща увереност, че инициативата “Три морета” ще постигне значима подкрепа в България след провеждане на софийската конференция, както и че това събитие ще даде допълнителен тласък на инициативата в региона.
Очаква се през следващите 12 месеца да се формира организационния Секретариат, както и да започне да функционира Инвестиционния фонд към Инициативата “Три морета”, който има огромен потенциален с финансов и инвестиционен ресурс.