Руският външен министър Сергей Лавров критикува пред в. "Росийская газета" "опасните игри" на САЩ, НАТО и ЕС във връзка с насрочените през април-май американски маневри в Европа "Дифендър 2020" ("Защитник 2020") с център в Германия, предаде БТА.
Европейското пространство е вече пренаситено с военни обекти и оръжия, а движението на НАТО в източна посока е създало сериозни проблеми за стратегическата стабилност в Европа. Алиансът "се сраства с Евросъюза" и "се опитва да провежда съвместни (военни) учения, въвличайки в тях неутрални държави под предлога, че членуват в ЕС. Примерно страни като Финландия и Швеция", заявява първият дипломат на Москва.
В този контекст според него "е измислен терминът "военен Шенген", предвиждащ да бъдат модернизирани всички транспортни артерии чак до източната граница на НАТО по такъв начин, че всяка бойна техника, включително най-тежка, да може без спънки да се движи на изток".
"Естествено ще реагираме (. . .)
Ответните ни мерки са неизбежни", уверява руският външен министър. Но подчертава "един немаловажен аспект" - че Русия взема "ответни мерки" единствено на своя територия. "Също както и всичките ни ядрени оръжия се намират на наша територия за разлика от американските ядрени оръжия", добавя Сергей Лавров пред московския официоз.
Договорът за съкращаване на стратегическите оръжия Нов СТАРТ може да бъде продължен, заявява в интервю за "Комерсант" академик Сергей Рогов, научен ръководител на руския Институт за САЩ и Канада.
Опитът на САЩ да формират и консолидират един еднополюсен свят се провали. Светът става многополюсен. Същевременно се руши системата от двустранни руско-американски споразумения - САЩ излязоха от договора за противоракетната отбрана и от договора за ликвидиране на ракетите със среден и малък обсег, застрашен е и Нов СТАРТ, констатира ученият.
"Лично аз обаче смятам, че Нов СТАРТ може да бъде продължен. До средата на 2020-те това споразумение може да съдейства за гарантиране на стратегическа стабилност. И това е май единственият вариант, при който ние и американците можем да сключим юридически обвързващ договор. Още повече че няма нужда да бъде сключван наново - необходимо е само решение на лидерите на двете страни да го продължат", обяснява американистът.
Той обръща внимание, че първите споразумения със Съветския съюз в сферата на сигурността са подписвани от президенти републиканци, но "днес в Републиканската партия на практика не са останали привърженици на контрола над въоръженията".
Изтъква и друго - "за запазване на Нов СТАРТ се обявяват, колкото и да е странно, представители на агресивния милитаризъм в САЩ" от Пентагона и ЦРУ.
Те имат интерес развитието на руските ядрени сили да е предсказуемо, особено щом Русия създава нови, по-ефективни ядрени системи. Имат интерес "да се запази известно ниво на прозрачност и предсказуемост, поне докато не са модернизирани американските ядрени сили", пояснява експертът.
В Демократическата партия обаче все още са широкоразпространени идеите на традиционния контрол над въоръженията, посочва той. В една или друга степен почти всички претенденти за президентската номинация на демократите се обявяват за запазване на Нов СТАРТ. И ако демократ спечели през ноември изборите в САЩ, той би могъл "още на 20 януари 2021 г. в словото си на церемонията по встъпване в длъжност да заяви, че САЩ са съгласни да продължат договора Нов СТАРТ", допуска руският академик.
Сенаторът от щата Върмонт и претендент за номинацията на демократите Бърни Сандърс иска да построи в САЩ социализъм с американско лице. За разлика от сегашния президент Доналд Тръмп Сандърс категорично се обявява против безкрайното нарастване на военните разходи и лобисткото всевластие на американския военнопромишлен комплекс, пише в "Известия" политологът Александър Ведрусов.
Ако Сандърс спечели изборите в САЩ, далеч по-малко вероятно ще е Вашингтон да се оттегли от Нов СТАРТ, да развие докрай скъпоструващите космически сили на САЩ и да продължи демонтажа на Ялтенско-Потсдамската архитектура на сигурността. Наистина Сандърс нито веднъж не се е изказвал за Русия и президента й с комплименти в духа и стила на Тръмп, но "прогресивните му подходи", предвиждащи "неконфликтни сценарии в политката на САЩ", до голяма степен съвпадат с подходите на Москва към международното взаимодействие, добавя аналитикът.
Решението на президента Тръмп да поднови използването на противопехотни мини показва, че американците не са сигурни дали могат да защитават базите си в чужбина, казва военният експерт Константин Сивков пред "Взгляд".
"Опасността за американците значително нарасна след ракетния удар на иранците по бази на САЩ в Ирак. Всички страни си направиха два извода. Първият: американската система за ПВО не действа дори срещу ирански ракети. И вторият: ако удариш американците, както трябва, те ще преглътнат хапа и ще млъкнат. Съответно американците може и трябва да бъдат пердашени. Затова нараства заплахата за американските бази в цял свят", отбелязва той.
Расте заплахата по-специално в Сирия, където САЩ смятат и занапред "да си седят по базите и да пазят присвоения сирийски петрол, а наоколо скитат сума ти племена - араби, кюрди, бивши бойци от "Ислямска държава", допълва наблюдателят.
В руската позиция по въпроса за мините "има съществена разлика от позицията на САЩ", твърди "Взгляд". Москва не се включи в договора за забрана на противопехотните мини, но това се дължи на нуждата "да брани безкрайните простори на Русия от сухопътно нахлуване и откъм запад, и откъм юг", обяснява онлайн изданието.
"Принудени сме освен това да използваме противопехотни мини, за да обезсилим заплахата ислямският екстремизъм от Афганистан да проникне в южните републики от бившия Съветски съюз", уточнява военният аналитик Игор Коротченко.