Последното голямо разширяване на ЕС, когато Румъния и България бяха приети през 2007 г., беше твърде прибързано и е необходимо повишено внимание при приемането на още членове от региона, засегнат от корупция и престъпност, смята френският президент Еманюел Макрон.
Позицията му относно балканските държави беше припомнена в материал на Ройтерс за промените в процеса на приемане, които Еврокомисията ще обяви в сряда. “Макрон се превърна в най-искрената фигура сред европейските политици”, сочи агенцията.
Предложените реформи ще дадат възможност на държавите членки да изразят по-ясно своята позиция, да замразяват процеса на приемане на нови страни или да принуждават кандидатките да рестартират преговорите в някои области от самото начало.
Това е опит да се “умилостиви” Франция, наложила вето на разширяването на ЕС с Албания и Македония, посочва Ройтерс. ЕК се надява Париж да оттегли възраженията си преди май, когато ще има среща на върха с балканските държави в Загреб. Холандия и Дания също са скептично настроени, но ако Франция оттегли възраженията си, те вероятно ще я последват, твърдят източници от ЕС.
“Макрон иска да бъде смятан за водеща фигура в ЕС и ние можем да се съобразим с това, тъй като доверието в ЕС е изложено на риск”, цитира агенцията високопоставена фигура в ЕС, участваща в реформите.