Фондация „Пловдив 2019“ ще пусне нова отворена покана за проекти с културно съдържание през следващите месеци. На практика общинската структура ще раздели на две дарението от фонда „Мелина Меркури“ на Европейската комисия. Първоначално бе решено 3-те милиона да бъдат разпределени по покана „Наследството“, срещу която обаче се надигнаха сериозни брожения в творческите гилдии под тепетата.
Затова новият Управителен съвет на „Пловдив 2019“ е решил да отреже наполовина „Наследството“. Подадените проекти ще бъдат преоценени и ще се поместят в рамките на 1,5 млн. лв. По новата покана пък ще има облекчени условия за кандидатстване.
"Решението снощи бе единодушно. Очакваме до седмица-две да бъдат прежурирани проектите от отворена покана „Наследство”. Бюджетът им ще трябва да се вмести в тези 1 500 000 лв.", съобщи пред Радио Пловдив заместник-кметът по култура Пламен Панов.
Управата гласува също да намали щата на работещите във Фондация Пловдив 2019 от 47 на 24 човека, във връзка с новите задачи пред екипа – приключване на отчитането на проектите от ЕСК – Пловдив 2019 и работа по проектите по „Наследство“.
Екипът ще развива отношенията с културните институти от мрежата EUNIC, с градовете от мрежата ЕСК и ще разгърне партньорството с EU-Japan Fest.
Една от много важните нови задачи ще е създаването на собствена продукция, привличане на частни спонсорства към програмата, за финансирания по международните програми и за участие от страна на международните партньори.
Бе решено също фондация „Пловдив 2019“ да започне подготовка по освобождаване на офиса в СКЛАД на ул. Екзарх Йосиф“ и преместване в стария си офис на ул. „Железарска“.
Председател на новия УС на „Пловдив 2019“ е заместник-кметът по култура, археология и туризъм Пламен Панов, заместник-председател е заместник-кметът по финанси, здравеопазване, стопански дейности и екология Илия Кирчев, а членове са: проф. Любомир Караджов, проф. Стефан Костянев, Недялко Славов, Тони Симидчиева, Антон Баев, Димитър Семков и Николай Томов.