Великобритания няма нужда от търговско споразумение с ЕС, което включва правилата на Брюксел за конкуренцията, субсидиите, социалните грижи, околната среда и други области. В първата си реч след Брекзит премиерът Борис Джонсън изложи виждането си за бъдещата търговия с ЕС, като отбеляза, че ще се стреми към “всеобхватно” търговско споразумение, подобно на това, което блокът има с Канада.
Двете страни договориха преходен период до 31 декември т.г., по време на който се запазва действието на сегашните правила и регулации. То дава на британското правителство едва 11 месеца, за да договори бъдещите си отношения с ЕС. Джонсън потвърди, че Обединеното кралство ще прекрати преходния период и ще напусне единния пазар и митническия съюз до края на годината.
Британският премиер обаче избегна всички неудобни въпроси, свързани с вероятността Великобритания да напусне ЕС в края на преходния период без сделка. Но той намекна за възможността Лондон да се върне към условията на търговия според Световната търговска организация.
Главният преговарящ от страна на ЕС Мишел Барние разкри, че двете страни планират да проведат 9 кръга преговори до октомври. В неделя в интервю за тв LCI Барние отбеляза, че “ще има две условия, които ще бъдат много ясни в това търговско споразумение: искаме споразумение за рибарството, което ще бъде трудно, на реципрочен достъп до водите и пазарите за британските и френските рибари, и в същото време искаме споразумение при равни условия”.
Борис Джонсън изключва възможността да предложи на ЕС дългосрочни гаранции за риболовен достъп до британските води. Той иска новите отношения да са над търговията. Като пример посочи споразумение за авиацията, така че евтините полети да продължат. Джонсън увери, че Обединеното кралство не подкопава стандартите на ЕС и посочи няколко аспекта, по които Великобритания е пред Брюксел, включително за излизането в майчинство и гъвкаво работно време. Великобритания има най-високата минимална заплата с изключение на три страни членки на ЕС, похвали се премиерът.