Западните сили заявиха днес, че няма да се намесват и да посредничат между двете косовски партии, спечелили най-много гласове на изборите, които още не са успели да постигнат коалиционно споразумение, предаде Асошиейтед прес, цитирана от БТА.
Посолствата на Франция, Германия, Италия, Великобритания и САЩ издадоха съвместно съобщение, че не подкрепят никоя отделна партия и "няма да се замесват в посредничество".
"Насърчаваме всички политически сили в Косово да се фокусират върху стремежите на народа в Косово", се казва в съобщението.
След провала на преговорите за коалиция в понеделник лявото движение Самоопределение, което се класира първо на предсрочните избори на 6 октомври, съобщи на страницата си във Фейсбук, че се е договорило с дясноцентристкия Демократичен съюз на Косово /ДСК/ да се срещнат с посланиците на западните страни и с ръководителя на мисията на ЕС в Косово.
Лидерът на Самоопределение Албин Курти, който бе номиниран за следващ премиер, не успя да състави правителство заради разногласия с ДСК кой да бъде определен за нов президент след изтичането на мандата на сегашния държавен глава Хашим Тачи през 2021 г. ДСК иска също поста председател на парламента, който бе зает от Глаук Конюфца от Самоопределение на учредителното заседание на парламента през декември.
Партията на Курти спечели 29 места в 120-местния парламент, а Демократичният съюз на Косово - 28. Курти трябва да формира правителството до 4 февруари, в противен случай може да бъдат обявени нови предсрочни избори.
За да избегне правителство на малцинството, Курти ще се нуждае и от подкрепата на по-малки партии. Според косовската конституция в кабинета трябва да влезе и един представител на сръбското етническо малцинство.