Режат лентата на 2 април, работници ударно довършват вътре и вън
Античен храм от II-III век с елипсовиден басейн излезе под мозайките Епископската базилика в Пловдив. По-ранната сграда е с внушителни размери - 39 метра дължина и 23 м широчина. В центъра е имало водно огледало с колони и статуи. Откритието от края на миналата година забавя довършването на обекта. Датата на откриването обаче е "закована" - 2 април, научи "24 часа".
"От години подозирахме, че под мозайките от IV - VI век има още по-стар храм. Това показва, че мястото е свещено", казва археологът Жени Танкова. Тя е приключила с разкопките. Сега реставратори и работници ударно експонират и довършват.
Танкова е на седмото небе, след като се потвърдиха предположенията й, че под базиликата е съществувал по-стар храм. "При направения сондаж попаднахме на голямо съоръжение, което вероятно е било водно огледало. Целият басейн е облечен в масивен каменен кожух, като е надстроен с тухлена зидария. Вътрешната му част е оформена с тухли, между тях има хидрофорна замазка. Дъното също е тухлено и изолирано с 25-30 см хоросан. Много е вероятно в средата на този ранен античен храм от II - III век да е имало фонтан с колонада и статуи. Но няма как да разберем, защото, ако тръгнем да разкриваме, ще нарушим експонираните вече мозайки", каза Танкова.
Старият езически храм е функционирал и при готското нашествие през 251 г., за което съобщава откритият през лятото каменен надпис. Текстът му е отправен към управлението на съимператорите Валериан и Галиен. "Знаем, че към онзи момент храмът е действал и е бил посветен на императорския култ", добави археоложката.
Реставраторът доц. Елена Кантарева и екипът й продължават да редят мозайки. И на двете нива са монтирани стъклени мостове, по които туристите ще вървят, за да се дивят на цветните килими от късната античност. На втория етаж от таваните пък висят декоративни куполи с летящи птици. На първия етаж сред издигнатите 8 колони се редуват мозайки и архитектурни елементи - бази, капители, архитрави, части от колони.
"Трябва да успеем до 2 април", молят се реставратори и строители. И твърдят, че нито ден не са спирали да работят. Отвън вече е оформен площадът с два сухи фонтана и чешма, почти е положена настилката. Тепърва обаче се строи кафене и в момента му се изливат основите. Офанзивата е невиждана.
Новооткритият по-стар храм обаче превръща базиликата в уникален обект, категорични са изследователи. По думите им мозайки има на много места по света, но по-рядко се среща надграждане на храмове един върху друг. Това е правено, за да се поддържа споменът за едно сакрално място. "Колкото и да са били различни религиите - езическа и християнска, все пак се знае, че това е свещена територия", коментира Танкова. Тя припомни, че върху базиликата е открила и средновековен некропол с църква. А в най-ново време там се издигат две катедрали - католическата "Св. Лудвиг" и православната "Св. Петка".
Над 15 млн. лева вложиха "Америка за България" и пловдивската община за превръщането на Епископската базилика в световен туристически обект.