- 100 000 лева отделят за технически проект
- Мраморни колони, капители и всякакви древни останки ще бъдат експонирани
Кога древните останки от източната и южната страна на Римския форум на Филипопол, зарити десетилетия в пясък, ще заблестят след цялостна реставрация?
Този въпрос задават пловдивчани, минавайки по обновения площад.
100 000 лева сме отделили за технически проект, обяви зам.-кметът по културата на Пловдив Пламен Панов. Това е първата стъпка към голямата цел.
Всички орнаменти - мраморни колони, корнизи, архитрави, капители трябва да бъдат изложени в автентичната им среда. Древният площад на Филипопол е един от най-внушителните на Балканите и трябва да бъде експониран подобаващо, категорични са археолози. Заданието предвижда да бъде оформена алейна мрежа, художествено осветление, пейки. От подлеза на "Тримонциум" пък трябва да има пряк достъп до южната страна на древната агора.
"Крайно време е", смята археологът Елена Кесякова, разкрила тази част от древния площад още през 80-те години на миналия век. Няма изследовател, който да не приветства реставрацията на Римски форум. В източната му и южна част площта е над 5 декара. Западните пропилеи вече са експонирани откъм Цар Симеоновата градина и пловдивчани непрекъснато се взират в тях.
"Всичко, каквото може, ще бъде наредено, за да сглобим цялата картина на древния площад. Това е моето разбиране, почиващо на археологията и науката. Против съм всякакви фантасмагории", обясни архитект Румяна Пройкова - един от най-подготвените специалисти. За нея най-ценното в един стар исторически град е да бъде показана неговата археология по най-добър начин. "Подготвила съм голяма част от плановото задание. Познавам обекта от много години", каза арх. Пройкова. По думите й през 1985 г. са извършени големи водопроводни и канализационни пробиви около пощата и все още си стояли. Кабелите също не можели да се пипат. Пройкова е убедена, че трябва да се сглоби пълната картина на форума с неговите сгради и магазини. Както и да бъдат запазени етапите от четирите му строителни периода.
Според Пройкова източните пропилеи (входа) на форума има само следи от колони. Но носещата им стена за съжаление се намира под терасата на централна поща.
За сметка на това отлично са запазени двете главни улици, които се пресичат под прав ъгъл, очертани са зидовете на античните сгради. Виждането на архитекта е източната и южната част от форума да бъде в зелена среда с мраморни елементи.
Най кой новата местна власт ще възложи проекта, все още не е ясно. Но според специалисти с най-голям опит в реставрацията и експонирането на древни останки е именно Пройкова.