За нова хакерска атака срещу гръцки правителствени сайтове, за която се подозират турски хакери, съобщава ежедневникът "Катимерини". Атаката, втора в рамките на една седмица, е била регистрирана вчера вечерта и е била насочена срещу интернет страниците на министерствата на вътрешните работи, на външните работи и на корабоплаването, на полицията, на противопожарната служба, на главния секретариат за информационни системи, както и срещу страницата на министър-председателя. При предишната атака отговорността чрез фейсбук поеха турски хакери. При вчерашния инцидент извършителите не са получили достъп до данни, а функционалността на сайтовете е била възстановена бързо. Хакерите са се ограничили да създадат виртуални посещения на сайтовете, които са ги извели извън строя, предаде БТА.
"Та неа" съобщава на първа страница за настояването на Турция Гърция да демилитаризира 16 острова в Егейско море. Според вестника чрез изказването на министъра на отбраната Хулуси Акар Анкара косвено поставя предварителни условия, за да се съгласи на арбитраж на Международния съд в Хага по споровете си с Атина за континенталния шелф и изключителната икономическа зона на двете страни. Вестникът цитира и изказването на гръцкия министър на отбраната Никос Панайотопулос, който в отговор на претенциите на Акар заяви: "Това, което е заплашено, не се демилитаризира".
"Елефтерос типос" съобщава, че научната комисия на германския Бундестаг е направила по искане на депутат анализ на меморандума за разграничаване на морските пространства, подписан в края на ноември от Турция и либийското Правителство на националното съгласие. Според изводите на комисията меморандумът за разбирателство между Анкара и Триполи нарушава международното морско право.
Същият вестник пише, че Русия е опровергала спекулациите, които се появиха напоследък в турски издания, че Москва може да признае суверенитета на признатата само от Анкара Севернокипърска турска република, като в замяна Анкара признае независимостта на Абхазия.
Икономическият ежедневник "Нафтемборики" съобщава за изводите от 5-ия конгрес по корабоплаване, организиран от вестника. Участниците са достигнали до заключението, че гръцкото корабоплаване е изправено пред шест предизвикателства: дигитализацията на гръцкия корабен регистър, модернизацията на морското образование, укрепването на заетостта на гръцките моряци, нормализирането на пазара на корабните горива, използването на новите технологии и геополитическите процеси.
Вестникът съобщава още, че стартът на гръцката борса на енергия се очаква на 30 юни. Това е предвидено в доклад на борсата и на независимия оператор на електропреносната система до министъра на околната среда и енергетиката с цел издаване на постановление с графика на необходимите подготвителни действия.