- И сега около атракциите се тълпят деца и възрастни
- Кметът на "Централен" Георги Стаменов обещава още забавления там
Кой каза, че само в летните жеги се тълпят пловдивчани пред фонтаните на Бунарджика? Нищо подобно!
Десетки ученици от близките две гимназии не пропускат междучасие, без да се отбият до обновените атракции. Само да блесне слънцето и мигом около мечката с езерото се тълпят възрастни на чист въздух и спокойствие. Там ходят и младоженци на фотосесии.
Едно забравено място от десетилетия продължава да събира хора. Хълмът Бунарджика се оказа магнит за пловдивчани независимо от сезона.
"Не пропускаме ден, без да се отбием тук. Няма зиме, няма лете. Възстановените атракции галят окото, а тишината и чистият въздух гонят стреса", казва Лиляна Борисова. Тя, сестра й и тяхна съседка всеки ден релаксират там по няколко часа. Лятото стоят до късно, а в този сезон се прибират към 17 часа.
Родители с малки деца не пропускат да ги заведат на пързалките. В събота и неделя е стълпотворение, макар през зимата водните атракции да не работят. Дори Тервел Пулев седмица преди сблъсъка му с Дешон Уебстър заведе там пловдивски деца през декември м.г. да им покаже упражнения за загряване и как се нанасят удари. След това тича до върха на хълма.
Само преди година преминаването нощем оттам беше опасно приключение. Обрасли пътеки, изкъртени бетони, разместени паважи, нарушени подпорни стени създаваха усещане за разруха. Беше тъмен, без лампи, изсъхнали дървета и нарушени настилки.
"С 2 млн. лева и много хъс успяхме да му върнем блясъка", казва кметът на район "Централен" Георги Стаменов. Цели 30 години това иначе емблематично място дори през деня отблъскваше преминаващите.
"Не спирам да минавам оттам и с изненада виждам колко хора го посещават ежедневно дори през януари. Факт е, че Бунарджика си върна очарованието", коментира Стаменов. Той смята, че могат да се монтират още маси за шах и табла, за да има занимание и за възрастните. Към шадравана, освен художественото осветление, което лятото работи, възнамерявал да прибави и звук.
Мащабното обновяване беше предшествано от проекти и съгласувания, тъй като тепетата са природна забележителност и са под специална защита. Проведени бяха срещи с граждани, допитвания, дискусии. На 14 ноември 2018 г. беше даден старт на реконструкцията. Най-напред бяха възстановени нарушените елинсталации. Прокарани бяха нови водопроводи и канализационни системи. Направено беше ново осветление с близо 100 стълба. Сега нощем цялото тепе свети. Надвисналите доскоро скали са обезопасени. Около акведуктите бяха избутани всички стърчащи парчета. Шадраванът е с нова хидроизолация и облицовка. В топлите месеци струите му се управляват със софтуер.
По възстановената каменна пързалка вечно има деца. Поставен е наблизо батут, за да подскачат. Езерото с мечката е особено любимо за малчуганите. Мястото е чудесно за посрещане на изгрев и изпращане на залеза. Там млади и стари наистина релаксират.
Парка в подножието на Бунарджика се превърна дори в по-предпочитано място от Пеещите фонтани. Скоро се очаква то да бъде облагородено повече. "Езерото с мечката е с над 80-годишна история. Идеята ни е като озвучим фонтаните мястото да стане още по-търсено", казва Стаменов. Той още помни стълпотворението от хлапета и родители на 1 юни. Там получиха открит урок по пътна безопасност и имаха възможност да облекат полицейски и пожарни униформи. Събитието завърши с томбола и награди за всички участници. Стаменов обеща това да се повтори и т.г. за Деня на детето.
А шефката на пловдивската опера доц. Нина Найденова вече подготвя репертоара за спектакли на Бунарджика. През септември м.г. тя организира музикален фестивал там и дори закара кораб за декор.
"Хубаво е да продължим започнатото и да се насочим от западната страна на тепето, където има още подпорни стени и пътеки за оправяне", настоява Георги Стаменов.