Кметът на Скопие Петре Шилегов твърди, че легално в Северна Македония не са внасяни опасни отпадъци, пише в. "Вечер". Скандалът с нерегулирания внос на отпадъци от Италия в България от фирма, чиито собственици са македонци, а единият от тях е директор на скопското сметище Дрисла, разтърси Балканите, пише "Вечер" в статия под заглавие "Какво се гори в Дрисла, ще кажат
българите", предаде БТА.
Докато българските компетентни органи започнаха разследване какво точно съдържат 25 контейнера, разтоварени в пристанище Варна, властите в Северна Македония още не знаят нищо. Кметът Петре Шилегов призова органите да проверят управлението и работата на сметището, което от вчера премина в ръцете на град Скопие, посочва вестникът.
"Слободен печат" съобщава, че директорът на скопското сметище Дрисла Горан Ангелов, който според българските медии бил съдружник в компания "Блацион" ООД в България и заедно с Блаже Игнатовски, също македонски гражданин, извършил нередовен внос на 25 контейнера с отпадъци от Италия, ще бъде освободен от длъжност.
Това съобщи вчера кметът на Скопие Петре Шилегов. Горан Ангелов каза за агенция МИА, че това, което се говори в българските медии, не е истина, и отрече, че като директор на Дрисла сътрудничи с българската компания, в която е съсобственик.
В контекста на информацията за внос на отпадъци в Северна Македония, особено след събитията в съседна България, митническото управление на Северна Македония повдигна на по-високо равнище контрола на всички видове отпадъци и вещества, които биха могли да застрашат здравето на гражданите, пише в. "Нова Македония". Управлението съобщи за вестника, че не е регистрирана стока, внесена от фирма "Блацион" ООД, и че през миналата година само една компания е купила отпадъци, които използва като гориво.
Защитен е Охрид, но и повечето незаконни строежи в него, пише в. "Слободен печат". Правителството е доволно от това, което е направено по препоръките на ЮНЕСКО, но остава неизвестно дали мерките срещу хаоса в урбанизма ще бъдат достатъчни да спасят Охрид от включване в списъка на застрашеното културно наследство и природни богатства, отбелязва вестникът.
Първоначалните оценки дали и доколко Охрид се е справил с незаконното строителство ще даде комисията на ЮНЕСКО /под чиято защита е градът/, която след една седмица ще посети "македонския Ерусалим". През февруари изтича срокът, който световната организация постави на града и държавата за предотвратяване на екологичното унищожаване на Охридския регион.
Председателят на Националната комисия на ЮНЕСКО Едмонд Адеми твърди, че Северна Македония е абсолютно готова да посрещне мисията на организацията.