ЕС разглежда всички възможности за разширяване на обхвата на операция "София", която служи за наблюдение на спазването на оръжейното ембарго, наложено на Либия с решение на Съвета за сигурност на ООН. Това съобщи на върховният представител на ЕС по външната политика и сигурността Жозеп Борел.
Той уточни, че дали наблюдателната мисия ще бъде цивилна, или ще остане военна, зависи също от ООН. За наблюдение на спазването на ембаргото на място в Либия е необходимо прекратяване на огъня, уточни Борел. Огънят в Либия не е прекратен, има примирие, но примирието може да се нарушава по няколко пъти на ден, поясни той. По неговите думи, макар да имат политическа воля, днес външните министри от ЕС не са приели официално решение и са възложили проучването на всички възможности.
Борел допълни, че спазването на ембаргото трябва да бъде следено също по въздух и чрез спътниково проследяване. Той посочи, че днес министрите са обсъдили и пристигането в Либия на терористи от Сирия и Судан. Борел нарече срещата в Берлин за Либия "голям успех на германската дипломация".
Върховният представител съобщи, че министрите са поискали изготвянето на списък с конкретни имена на граждани и дружества, отговорни за извършването на проучванията от Турция за залежи на полезни изкопаеми в Средиземно море край Кипър. Той поясни, че така ще може да бъде приложено взетото по-рано решение за налагането на санкции заради тези проучвания, които ЕС определя като незаконни.
Външните министри са решили днес да се работи за запазване на постигнатото ядрено споразумение с Иран, а не да се търсят нови договорености. Министрите са обсъдили и въпроса в бъдещите международни споразумения на ЕС да залегнат целите за опазването на природата, защото Европа е отговорна едва за десетина процента от замърсяването на света.