В навечерието на изборите за парламент (меджлис) на Иран, насрочени за 21 февруари, в страната се изостря конфликтът между реформатори и консерватори. Хора от Съвета на пазителите (СП) - надпарламентарен орган, контролиращ спазването на конституцията, обвиниха президента Хасан Рохани, че подкопава националното единство и създава напрежение. Рохани бе изразил недоволство, след като Съветът, в който преобладават "ястребите", лиши десетки депутати реформатори от правото да се борят за място в меджлиса.
Говорителят на президентската администрация Али Рабией заяви, че Съветът на пазителите е обидил Рохани, наричайки президента привърженик на "проект за подкопаване на националното единство". Изказването бе направено от прессекретаря на СП Абас Али Кадходаи, осмял опита на президента да се намеси в регистрирането на кандидати за парламентарните избори.
Знае се, че Рохани представлява условно реформаторския лагер на иранския елит, който се обявява за преобразувания и премерени контакти със Запада. Негови членове всъщност пострадаха най-силно от решенията на СП, който допуска или не кандидатите до участие в надпреварата.
Подходът му е несправедлив, заяви неотдавна Рохани. "Всички, чиито кандидатури са одобрени от Съвета на пазителите, спадат към една и съща (политическа, бел. на изданието) фракция - привържениците на твърдия курс", каза президентът. Изявлението му сложи начало на словесна престрелка със СП, който веднага официално обвини Рохани, че не е достатъчно информиран. "Едно длъжностно лице не бива да се изказва, без да проучи въпроса", се казва в съобщението на надпарламентарния орган. Той забрани официално на десетки кандидати, повечето политици реформатори, да се борят за кресла в меджлиса заради проблеми със закона. Често се използват обвинения в корупция.
"Пътят, по който се върви, изобщо няма връзка с изборите", заяви Рохани и добави, че с пристрастния си подход към допускането на кандидатите СП превръща цялото население на Иран в опозиция. За да е убедителен, президентът даде пример с убития на 3 януари командващ силите "Ал Кудс" от Корпуса на гвардейците на ислямската революция Касем Солеймани, който бе безпартиен, но както посочи Рохани, се разбираше с всички политически групи в страната. "Да приложим на практика философията на Солеймани", призова президентът. СП обаче не хареса изказването му за националното единство. Съветът изтъкна, че в днешната ситуация изявленията на официални лица от Ислямската република трябва да звучат по-обмислено.
Показателно е, че духовният водач на Иран, великият аятолах Али Хаменей, отдавна смятан за покровител на условно консервативните среди в иранския политически елит, реши да не се меси в конфликта между Рохани и СП, пламнал почти пет седмици преди изборите за парламент. Аналитици посочват, че с наближаването на вота Хаменей до голяма степен е заел позицията на наблюдател. А не са много и хората, които биха могли публично да подкрепят Рохани. Макар публичната риторика на иранския президент от месеци насам все повече да наподобява тази на "ястребите", играчите от ядрото на властта все още виждат в него инструмент, а не съюзник.
Радио "Фарда" обръща внимание и на снимките от последните публични изяви на иранските лидери, включително от петъчната молитва на 17 януари в Техеран. Те сочат, че дори бивши високопоставени служители консерватори по принцип седят на първите редове, а реформаторите или ги няма, или са седнали по-далеч. Възможно е постепенно да изгуби позиции и самият Рохани, върху когото редовно се хвърля отговорността за кризисни ситуации. Например протестите, избухнали през ноември 2019 г. заради поскъпването на субсидирания бензин, показаха, че президентът на Иран фактически е станал основна мишена на обвиненията заради провалената икономическа политика.
Предстоящите парламентарни избори ще се следят много внимателно. Опитите на иранското ръководство да използва силови мерки за потушаване на "горивните" антиправителствени прояви засилиха призивите за бойкот на вота за меджлис. Съответно повечето ирански наблюдатели очакват много слаба изборна активност на 21 февруари. За политическия елит в Ислямската република гласуването до голяма степен ще е тест за легитимност. Неслучайно иранският седмичник "Собх-е Садек", отразяващ възгледите на Корпуса на гвардейците, заяви тези дни, че висока активност ще означава победа над политиката за "максимален натиск" на САЩ.
През декември 2019 г. Сайед Голкар, доцент от факултета за политически науки в университета на щата Тенеси, обърна внимание в колонката си за "Ал Джазира", че иранските консерватори се опитват "да обновят" лицето на законодателния орган, привличайки млади кандидати. Трудно е обаче да кажем доколко това ще помогне - заради непопулярните мерки и натиска на държавното ръководство електоралната му база стремително се топи.
(От БТА)