Прокуратурата влезе в ТЕЦ “Бобов дол”, намериха опасни отпадъци и до Луковит
Акцията, разпоредена от главния прокурор Иван Гешев за отпадъците в цялата страна, даде резултат в петък. Само за ден разследващите хванаха 25 контейнера с боклук от Италия на пристанище “Варна-Запад”, влязоха в ТЕЦ “Бобов дол” по разследване на престъпления против общественото здраве, заловиха още 9 тона опасни вещества до Луковит, превозвани с камион. Проверките за опасни отпадъци с неясен произход продължават в цялата страна.
Още от четвъртък прокурори, полицаи, агенти на ДАНС и Регионалната инспекция по околна среда в Перник разследват сигнал за опасни боклуци на територията на ТЕЦ “Бобов дол”, съобщиха от държавното обвинение. Три мобилни лаборатории бяха в теца и в петък. Иззети са веществени доказателства, разпитани са свидетели, сред които и работещи в предприятието, изискани са документи. Засега разследването е на районната прокуратура в Дупница по член от наказателния кодекс, който преследва замърсяване на околната среда и създаване на опасност за здравето на хора, животински и растителни видове. В последните месеци няколко неправителствени организации сигнализираха, че в ТЕЦ “Бобов дол” са складирани тонове бали с боклук, които се изгарят в пещите и се замърсява въздухът.
Късно вечерта новият екоминистър
Емил Димитров
също влезе
на проверка
в ТЕЦ-“Бобов дол”, след като беше в Перник заради водната криза.
“Прави се рутинно замерване на изпускащите инсталации, т. нар. сероочистки. Имаме спорове с екоинспекцията и очакваме да пристигнат зам.-министър на МОСВ и шефът на Изпълнителната агенция по околна среда, за да решим спор с РИОСВ”, коментира директорът на теца Емил Христов. Допълни, че в централата работи само едната мощност, за която има комплексно разрешително. За втората тецът е в процедура по закупуване на пречистваща инсталация и тя не работи. Въпреки това обаче екоинспекцията твърдяла, че тецът е в нарушение. Христов каза, че са посетени от представители на Икономическа полиция и РИОСВ в Перник.
В петък от прокуратурата във Варна разказаха и за случай с 25 контейнера боклук на пристанище Варна-запад, които стояли там непотърсени цели 3 месеца. Те са внесени от Италия.
“Стоката е дошла по море от Салерно. Изпращач е италианската фирма “Дентиче Пантелоне” със седалище в Авелино, а получател е била столична фирма “Блацион” ООД, която е с предмет на дейност съхранение, преработка и търговия с битови отпадъци. Проверява се дали тя има лиценз и дали той се отнася за този тип отпадъци”, каза наблюдаващия прокурор Невена Илиева. Управител на фирмата “Блацион” ООД е македонският гражданин Блаже Игнатовски. Той има и най-голям дял от капитала. Негови съдружници са фирмата “Юпитер Секюрити”, сънародникът му Горан Ангелов и италианецът Енцио Боче.
Фирмата има
издаден лиценз
за търговия
с отпадъци,
показа проверка
на “24 часа”
Издаден е през 2018 г. Не е ясно защо не са си взели стоката от пристанището. Дружеството е преучредено на 7 януари т.г., преди 10 дни, показва справка в Търговския регистър, а 25-те контейнера стоят на пристанището от 90 дни. Документите са внесени от адвокат, който често регистрира и прехвърля фирми на подставени лица. “Блацион“ ООД на македонския гражданин не е имала дейност досега, няма отчети за приходи и разходи.
Срокът от 90 дни е изтекъл, без “Блацион” ООД да даде направление за доставката. Затова от митницата подали сигнал в прокуратурата.
Контейнерите от Италия са пристигнали във Варна на 9 октомври м.г. По случая е образувано досъдебно производство, защото в такива случаи се носи наказателна отговорност. В разследването се включили екипи на ДАНС, МВР и РИОСВ, както и при всички останали случаи.
“Отпадъците се различават от декларираните пред митницата. По документи са пластмаса и каучук, но вътре в балите са открити и други, като текстил, дърво и стъкло. Не са във вида, изискван по закон - вакуумирани като отпадък за пренос през границата на страната. Дадох указания на разследващите и на РИОСВ за извършване на цялостна проверка и за изискване на цялата документация по вноса, съхранението и предназначението на този товар.
Възможно е
партидата да
бъде върната
на подателя”, допълни наблюдаващият прокурор.
Получателите още не са разпитани. Директорът на варненската полиция Даниел Пашов обясни, че досега фирмата получател не е разследвана и тепърва предстои да бъде установено къде се намират съдружниците на македонския гражданин.
Блаже
Игнатовски има
и друга фирма
в България
от ноември м.г. - “Грийн солюшънс 2020”, която също е с предмет на дейност внос на отпадъци. Прехвърлена му е от едноличния собственик “Юпитер сектор”. Тя е на Софийка Антонова, свързана и с “Юпитер Секюрити”.
Още не е ясно дали отпадъците на пристанището във Варна са свързани с тези, които бяха намерени в склад в Плевен на Нова година. Тогава разследващите запечатаха двора на фирма от обръча на дупнишката “Феникс”. В сряда стана ясно, че зам.-министър на Нено Димов е разписал разрешително за внос на 25 тона отпадъци от Италия, част от които се оказаха в Плевен.
В деня на хайките за боклук 9 тона вещества с неясен произход бяха намерени в изоставена сграда в луковитското село Торос.
Открити били от служители на общината, които засекли на камери за видеонаблюдение камион с великотърновска регистрация да изхвърля пластмасови цистерни. Наложило се полицията да се намеси и тогава станало ясно, че всеки от 6-те съда е с вместимост 1000 литра.
“Миналата неделя е задържан камион с търновска регистрация, който е превозвал още 4 цистерни със същата вместимост”, каза окръжният прокурор Валентин Вълков. Общо деветте били иззети и откарани на площадка в Луковит.
Веднага била
поставена
полицейска
охрана, защото
веществото
може да се
окаже токсично Шофьорът на камиона и негов спътник са задържани.
Пред разследващите казали, че са от Ботевград и карали цистерните към площадка за отпадъци в Търново, но объркали пътя. Оказало се, че тази площадка е затворена от ноември м. г. А фирмата, която е сключила договор с ботевградската, е със седалище Варна.