- Прехвърлят ги на държавата, нямали пари да ги поддържат
120 язовира да бъдат прехвърлени на държавата, искат общините Брезово, Сопот, Асеновград и Раковски. Те не желаят да ги стопанисват поради липса на финансов ресурс и настояват час по-скоро да се отърват от тях.
"В момента обаче нито един от общинските водоеми не е годен да стане държавен, тъй като има неясноти около самата собственост. Общинските съвети в посочени населени места са гласували да ни прехвърлят само водната част без стените, които са обособени като земеделска площ и в момента се занимаваме с уреждането на тези неясноти", обясни пред "24 часа" ген. Йордан Кюмюрджиев от областната управа на Пловдив.
Той уточни, че нито един от язовирите в региона не е предназначен за снабдяване с питейна вода. Кюмюрджиев твърди, че нито един от водоемите в Пловдивско няма опасност да прелее, но и имали достатъчно количество вода. Въпреки това от областната управа ги държат под око.
По-належащият проблем бил прехвърлянето на отделни язовири към държавата, защото общините искали да се отърват. Процедурата по смяната на собствеността е делегирана на областния управител. За целта е създадено държавно предприятие "Управление и стопанисване на язовирите" към министерството на икономиката. Имало и отделени средства за ремонти.
"В Пловдивско нямаме опасни язовири на този етап", категоричен е ген. Кюмюрджиев, който доскоро работеше в Държавната агенция за метрологичен и технически надзор. Преди време имало проблем с яз. "Лещака" над Красново. Но се наложило да го изведат от експлоатация, като прокопали преливника и сега в него повече от 0,5 м вода не се събирала. Така нямало опасност да залее циганската махала.
Общо на територията на Пловдивска област има 336 водоема. Шест от тях са държавни, сред които "Въча", "Кричим", "Пясъчник" и "Домлен". Общините са грижат за 249, а 45 са на сдружения за напояване. Три язовира са частна собственост, а два - в с. Червен и в община Садово са с неизяснен статут.