База в Суда (на остров Крит - б.ред.) с голяма тежест в широкия регион на Източното Средиземноморие и с възможност за обслужване и дислокация на американските въоръжени сили е желанието на Пентагона - нещо, което се обсъжда интензивно между Атина и Вашингтон през последните месеци.
Кризата в американско-иранските отношения увеличи още повече тази необходимост, доколкото Суда е смятана за база за предно дислоциране с бърз достъп до Близкия изток. По време на скорошното посещение на премиера Кириакос Мицотакис в САЩ бяха обсъдени и серия от доставки на излишно (американско) военно оборудване -наред, разбира се, с въпроса за Ф-35, който беше отворен с дългосрочна перспектива. В общи линии изглежда, че Атина се ориентира към една логика на диверсификация на доставките си, като военновъздушната част ще се осъществява от САЩ, а военноморската - от Франция и по-общо от Европа.
Инициативите, а и посещенията, които ще осъществи в близко бъдеще министърът на отбраната Никос Панайотопулос, ще доведат и до по-ясни резултати.
По-конкретно американците искат да създадат предпоставки за постоянно дислоциране на атомна подводница в Марати (морската част на американската военна база в Суда, Крит - б.ред.).
За тази цел вече се изгражда един склад, докато в същото време изглежда, че американците планират да изградят шест хангара за самолети. Целта е да има възможност за складиране на повече ракети "Томахоук".
По-интензивната употреба на Суда вече пролича през последните дни, като в рамките на необходимостта от евентуална спешна интервенция за спасяване на американски служители от страните в Близкия изток специалните части на САЩ използваха хеликоптери и турбовитлови самолети. Тези самолети ще използват остров Родос като пункт за презареждане, а Кипър - като междинно летище на път или на връщане от Близкия изток.
Парламентарната ратификация на осъвремененото приложение към Споразумението за съвместно отбранително сътрудничество (MDCA) ще "отключи" за САЩ възможността за повече инвестиции, които ще позволят разширяването на базата Суда. Струва си да се отбележи и това, че американците засилват присъствието си и на равнище учения. От 27 януари до 8 февруари ще се проведе учението "Александър Велики" с участието на специални части от Гърция, Франция и САЩ. То включва и елемент на десантно учение на остров Агиос Ефстратиос. Американците се върнаха в учението, въпреки че временно се бяха оттеглили.
Както пролича и от публичните изказвания на премиера, Гърция вече официално е в орбитата на Ф-35. Необходими са обаче някои уточнения за графика. Приоритет на правителството на Мицотакис е да не съвпаднат плащанията по двата проекта - на текущата модернизация на изтребителите Ф-16 с тези по доставката на Ф-35. Предвижда се модернизацията на Ф-16 да приключи през 2027 - 2028 г., като през 2023 г. вноските ще намалеят рязко. Дотогава се оценява, че ще са завършили необходимите стъпки за деклариране на интерес за закупуване на Ф-35, както и съставянето на окончателното споразумение.
Добре осведомени военни източници подчертават, че за едно споразумение от такова равнище са необходими две до три години. Във всеки случай следващата стъпка след писмото за цената и разполагаемостта е писмо за приемане на офертата на американската компания-производител Локхийд Мартин (когато, естествено, тя бъде подадена).
Основният сценарий предвижда закупуването на една ескадрила от 24 самолета, но има предложения и за по-малка първоначална доставка от 18 Ф-35 с опция за закупуване на още 18.
Развитие се очаква и в сферата на безпилотните летателни апарати (БЛА). През следващата седмица министърът на отбраната ще посети Египет и Израел. При втората спирка на обиколката си Панайотопулос ще ускори постъпките за придобиване на три стратегически БЛА тип Херон от Израел.
Във Вашингтон Панайотопулос се споразумя и за доставката на над 1000 бойни бронирани машини тип M-1117 чрез процедурата за (безплатно - б.ред.) предоставяне на излишно оборудване, с което разполага Пентагонът (Excess Defense Articles - EDA). На практика това означава, че Гърция ще плати само за транспорта на високопроходимите колесни бронирани машини. Доставката им се смята за спешна за Генералния щаб на гръцката армия, защото наличните M-113 A1/A2 са остарели и ще бъдат свалени от въоръжение. Американците са изразили готовност да предоставят дори 2000 машини тип M-1117.
САЩ изглеждат склонни да дадат оферта и за новия кораб на военноморските сили, изглежда обаче, че френската "Belh@rra" остава преобладаващият избор. Също така Гърция се включи в европейския проект, започнат чрез постоянното структурирано сътрудничество в областта на отбраната (PESCO) за производството на тип корвета заедно с Франция и Италия. Ако този проект се развие, първият кораб ще бъде придобит около 2025 г. с възможност за голяма икономия в стойността.
Основният проблем за (гръцките) военноморски сили остава отсъствието на "междинно решение", като американският тип крайцер "Тикондерога" се отхвърля като много скъп (годишната цена на поддръжката на два кораба "Тикондерога" е около 25 милиона евро).
(БТА)