Вашингтон готов за преговори, но генерали в Техеран плашат с нови нападения
Ракетният обстрел срещу 2 американски военни бази в Ирак, при който не пострада нито един щатски военен, се оказа изгоден и за САЩ, и за Иран. Чрез него властите в Техеран изпълниха публичните си обещания, че ще отмъстят за смъртта на генерал Касем Солеймани. Във Вашингтон пък ракетната атака стана добър повод Тръмп да прояви миролюбие от позицията на по-силния.
Би Би Си посочва, че американците са знаели за атаката поне 12 часа преди тя да се случи. Оказа се, че иранците са предупредили Ирак за нея, а иракчаните са предупредили САЩ, чието разузнаване със сигурност и далече преди това е имало информация какво се готви. Според американски медии в момента на падането на ракетите всички американски военни от двете бази вече са се намирали в подземни бункери.
Според източници в американската администрация
атаката на Иран е
била насочена към
вътрешнополитически
цели,
а не към задълбочаване на конфликта със САЩ. Си Ен Ен разкрива, че веднага след края на бумтежите Техерен три пъти пратил послания на Вашингтон, че няма намерения да продължи нападенията.
Така или иначе, от действията, които изглеждаха като начало на пълномащабна война, тонът за 24 часа стана примирителен и от двете страни. В обръщението си към нацията президентът на САЩ Доналд Тръмп размаха заплахата на разработвани смъртоносни хиперзвукови оръжия, но в крайна сметка реално обяви само нови икономически санкции.
Часове по-късно постоянната представителка на САЩ в ООН Кели Крафт написа в писмо до Съвета за сигурност на ООН, че Вашингтон е готов за сериозни преговори с Иран без предварителни условия.
Постоянният представител на Иран в ООН Маджид Тахт Раванчи на свой ред посочи, че Техеран е приключил отмъщението си за смъртта на Солеймани и няма да предприема нови военни действия, ако САЩ също се въздържат от военна сила.
Нежеланието на Иран да задълбочи конфликта със САЩ вероятно се дължи и на смазващото преимущество на американците. Заливната държава разполага с
500 000 души
редовна армия,
включително 125 000 членове на елитното ѝ звено - иранската Революционна армия. Но международните санкции и ограниченията за внос пречат на Иран да разработва и купува по-модерни оръжия.
За да компенсира дисбаланса, Техеран залага на асиметрични средства за отговор - балистични ракети, дронове и мрежа от съюзнически милиции в Ирак, Сирия, Ливан и Йемен. “Ако се води конвенционална война, те щяха да са напълно разбити - казва бивш британски военен. - Затова харчат всичките си средства за способности за асиметрични атаки. В това отношение са много добре подготвени.” Ирански източници например твърдят, че по време на ракетното нападение са извършили хакерски пробиви, които са дестабилизирали противоракетните системи на САЩ.
Командири от иранската Национална гвардия казаха в четвъртък, че Иран подготвя много по-жесток отговор. Генералът от ВВС Амир Али Хаджизаде обяви, че Иран е способен да изстреля хиляди ракети и макар сега да няма жертви, операцията е била планирана така, че убитите да са поне 500 на първия етап и много повече, ако американците отвърнат.