Кипър, Египет, Франция и Гърция обявиха, че смятат за недействителни породилите полемика споразумения, подписани миналия ноември между Анкара и Триполи, едното от които позволява на Турция да предяви претенции върху големи зони в източно Средиземно море, предаде Франс прес.
В общо изявление, публикувано след срещата на външните министри на тези страни в Кайро, се казва, че четирите държави смятат, че споразуменията между Анкара и Триполи подкопават още повече регионалната стабилност и че са смятани са недействителни. Става дума за два договора, единия от които за военно сътрудничество. В срещата участва и италианският външен министър, който обаче не фигурира сред подписалите комюникето, предава БТА.
Договорите бяха подписани на 27 ноември от ръководителя на либийското правителство на националното единство Файез ал Сарадж и турския президент Реджеп Тайип Ердоган, който е основен поддръжник на Сарадж срещу "силния човек" в либийския изток Халифа Хафтар. Анкара подкрепя военно правителството на Сарадж, което е признато от ООН Ердоган дори обяви изпращането на военни в Либия, за да помогнат на това правителство да отблъсне атаките на силите на Хафтар, който е подкрепян от Обединените арабски емирства и Египет, двама противници на Турция.
Но преди всичко споразумението между Анкара и Турция за делимитиране на морските зони породи критики от страна на Гърция, Египет и Кипър. Този договор дава възможност на Турция да заяви права върху обширни зони в източните части на Средиземно море, върху които претенции имат и трите страни.
Това споразумение накърнява суверенните права на трети страни, не отговаря на морското право и от него не може да произтече никакво юридическо последствие, се казва в общото изявление на четиримата министри. Те подчертават нуждата да се спазва напълно суверенитета на всички страни в техните морски зони в Средиземно море. Министрите осъждат освен това сондажите, реализирани от Турция край бреговете на Кипър и призовават Анкара да престане незабавно всички незаконни сондажни дейности.
Четирите страни освен това изразиха подкрепата си за усилията на емисаря на ООН за Либия Гасан Саламе за постигането на мирно уреждане на либийския конфликт. Те изразиха и подкрепа за конференцията за Либия в Берлин, която нарекоха последен повод да се постигне политическо съгласие между различните страни в либийския конфликт. Тази конференция е предвидена за края на януари и цели да сложи край на чуждите намеси в Либия.