"Турски поток" тръгва от Западен Сибир, под Черно море стига до Турция, а оттук продължава за България, Сърбия и Гърция. Руският газ е добър, ще окаже положително влияние и ще обезпечи енергийната сигурност на тези страни. Това заяви руският президент Владимир Путин в речта си за откриването на газопровода "Турски поток" в Истанбул. Думите му бяха отправени към присъстващите на церемонията - български премиер Бойко Борисов и сръбския държавен глава Александър Вучич.
Можем да решаваме различни амбициозни задачи, ако имаме добра воля затова - показахме го заедно с Турция, заяви още Путин.
Свидетели сме на важно събитие за Южна Европа, а вероятно и за целия континент. Стратегическото партньорство на Турция и Русия дава резултати и се развива независимо от ситуацията в света, заяви още Путин.
Веднага след него думата взе и турският президент Реджеп Ердоган, който също определи откриването на газопровода за исторически момент. Той нарече Путин свой приятел.
31 млрд. кубични метра е капацитетът на двете тръби на турски поток, половината ще остава за Турция, другата половина ще отива за България, Сърбия, Европа. Този проект е в полза на Турция и всички наши приятели. Русия е един от най-важните доставчици на природен газ и ние си сътрудничим на принципа печалба-печалба, заяви Ердоган. Турски поток е с дължа 930 км по дъното на Черно море и има две тръби, всяка с капацитет 15.75 млрд. куб. метра газ. Едната тръба ще подхранва вътрешното потребление на природен газ на Турция, а втората завива към България, откъдето се включва в българския проект Балкански поток.
Има голям интерес в Европа за втория поток. Турция става енергиен център, заедно с този проект както и газопровода ТАНАП, заяви още Ердоган в словото си.
Турският президент обаче се изказа остро срещу подкрепяния от Европейския съюз проект за газопровод и ИЗМЕД, по който природен газ от Египет, Израел и др. държави трябва да минава през Кипър и да стига до Гърция.
Ние винаги сме били против конфликтите и напрежението, но ще защитаваме Северен Кипър и нито един проект насочен срещу нас в Средиземно море няма да успее, заяви Ердоган.
След словата на двамата президенти на сцената бяха поканени премиерът Бойко Борисов и сръбският президент Александър Вучич. Двамата се включиха в символичното развъртане на крана на газопровода "Турски поток", с което официално бе обявена експлоатацията му.
Две важни срещи имаше в Истанбул преди официалното откриване Бойко Борисов. Веднага след пристигането си в турския град той разговаря със сръбския президент. Вучич е обещал сръбският газопровод също да носи името "Балкански поток", както и този в България. Това наименование се ползва от Борисов, за да разграничи българския проект от "Турски поток" и по този начин да предотврати налагането на санкции от страна на САЩ, след като Американският конгрес реши да се наложи ембарго на проектите за пренос на руски газ "Турски поток" и "Северен поток-2". Втората среща на Борисов бе с руския президент Владимир Путин, турския Реджеп Ердоган и сръбския Александър Вучич. На нея Борисов специално е показал на Путин снимки от строителството на Балкански поток на българската територия, както се закани на 3 януари. Преди Нова година Путин остро критикува България, че бавела строителството на Балкански поток и заплаши страната ни да бъде заобиколена.
Веднага след откриването Борисов имаше и двустранна среща с Реджеп Ердоган, бе поканен и на официалната вечеря по случай откриването на "Турски поток".