Пълен одит на 13-те общински здравни заведения в Пловдив - ДКЦ-та, диспансери и болници нареди новият здравен шеф в общината д-р Калин Калинов.
Целта е да се установи финансовото им състояние и какви медицински дейности се извършват в тях. След като системата да се осветли, ще може да се преструктурира, каза той.
По думите му в момента има изтичане на огромен финансов поток от общински към частни лечебници. Като пример той даде клиничните лаборатории във въпросните 13 заведения - всички ползвали услугите на външни центрове, като така се дублирала дейността.
"Общинското здравеопазване трябва да функционира като единен механизъм, а сега между отделните звена липсва връзка. Управителите на ДКЦ-ата дори не се познават помежду си", посочи д-р Калинов. Според него смущаващ факт е, че в нито едно от общинските заведения няма ядрено-магнитен резонанс, който носи големи приходи. Липсвали и нови апарати за физиотерапия. Самият д-р Калинов призна, че се е принудил да ходи на процедури в частен медицински център заради модерното му оборудване. Той подкрепя идеята на кмета Здравко Димитров да бъде построен общински педиатричен център. За него вече имало идеен проект. Големият въпрос обаче бил откъде ще се намерят специалисти.
Д-р Калинов смята, че Пловдив има нужда и от съвременна онкоболница заради скока на раковите заболявания. В официален доклад на регионалната здравна инспекция се посочвало, че през 2018-а онкоболните са били 5 пъти повече в сравнение с 1971 г. Възможност за строеж на голяма онколечебница върху общински парцел се отворила още преди 5 г ., но тогавашните съветници не одобрили проекта.