Китайското правителство представи амбициозен петгодишен план за реализирането на ключови национални проекти, фокусирани върху фундаментални и гранични науки, призовавайки за пробиви в основните технологии, особено тези, свързани с националната сигурност и базовата конкурентоспособност на фона на засилващата се китайско-американска технологична война и възможното разделяне на двете икономики.
Министерството на науката и технологиите излезе със съобщение, че започва нов кръг за подбор на ключови национални проекти, които ще станат част от предстоящия 14-и петгодишен план за социално и икономическо развитие (2021-2025). За разлика от предходния, в новия план ще бъдат включени области като информационни и космически технологии, подсказвайки – според експерти – че Китай не смята да сваля гарда в технологичната война със САЩ, а точно обратното, да печели предимства, предаде bulgarian.cri.cn.
„Предвид търговската война и конкуренцията в областта на технологиите, Китай отделя голямо внимание на фундаменталните гранични изследвания – например информационни технологии, фундаментални материали и чипове. Всяка спомената фундаментална област [в следващия петгодишен план за развитие на правителството] е изключително важна и в нея биха могли да се направят големи технологични пробиви", казва Сян Лиган, генерален директор на пекинския Алианс за информационно потребление.
Силният ръст на китайски технологични фирми като „Хуауей" и „Джунсин" (ZTE) накара Пекин да укрепи технологичната си инфраструктура и да изгради самостоятелни вериги за доставки, като някои фирми дори проведоха кампания за деамериканизация, за да намалят зависимостта си от основните компоненти от САЩ. В пътната карта за 14-ия петгодишен план министерството настоява също да се съсредоточат повече усилия върху самостоятелността и иновациите и да работи за отстраняване на съществуващите недостатъци.