Борбата с климатичните промени минава през няколко стъпки. Важно е обаче първо всеки от нас да си каже, че ресурсите на тази земя не са неизчерпаеми. Няма как да се борим с тях без инвестиции в образованието, в иновациите. Радвам се, че програмата "Хоризонт Европа" има мисия за чистотата на водите. Ще обърна специално внимание на нея, както и на тази за борбата с рака. Това каза българският еврокомисар Мария Габриел в ефира на Би Ти Ви.
Европа има своите трудности и начин да се справя с предизвикателствата, тя обаче е силна, когато е обединена. Европа е едва 7% от световното население, но 20% от иновациите в света произлизат от нея. За програмата "Хоризонт Европа" съюзът ще отдели 100 млрд. евро. За "Еразъм" предложението на ЕК е за двойно увеличение - 30 млрд. евро. А ЕП е голям поддръжник на тройното увеличение. Не е важно колко са парите, а къде ще бъдат инвестирани. Досега 14 хиляди българи са се възползвали от програмата. Знам, че младите българи ще харесат предложението ми и за зелен Еразъм, коментира тя.
Водещ приоритет ми е да превърна мерките за разширяване на ЕС в мерки за споделяне. И сега имаме мерки за създаване на центрове за върхови постижения, но ми се искат две конкретни неща - предварителна проверка на проектите, за да не се оказва така, че на някой много малко не му е достигнало да го спечели, и да се позволи присъединяването към консорциуми, каза Габриел.
Едва 5,6% от програмата "Хоризонт 2020" се усвояват от страните, присъдинили се към ЕС след 2004 г. За мен ще бъде важно да окуражим инвестирането не само чрез тази програма. Вече сключихме и споразумението за суперкомпютъра и сме влезли в оперативна фаза. За нас той е възможност - да знаем болестите при новородените, сигурността на пътя и тн. Иска ми се България да се превърне в един регионален европейски хъб. Моята цел бе компютъра да е европейски - това означава, че инвеститорите от другите части на Европа ще имат достъп до него, ще могат да ни предлагат решения и тн., обясни еврокомисарят.
Веднага след изборите имаше разговори между Борис Джонсън и Урсула фон дер Лайен за Брекзит. Още тогава казахме, че Великобритания ще остане наш приятел. Няма да има преговори на парче. За нас ще останат водещи правата на гражданите. Няма нищо ново на този етап. ЕС показва една много последователна и обединена позиция, коментира още тя. Подчерта, че политиката на ЕС да изпрати върховния представител на съюза за разговори по отношение на възникналия конфликт между САЩ и Ирак била правилна стъпка, трябвало да се действа внимателно, за да няма ескалация на напрежението.
Виждаме, че толкова много труд сега е поставена на крехък баланс. Всяка една такава ситуация не е свързана само с политическа размяна на мнение, а и с човешки съдби. За мен беше правилно представител на ЕС да покани за раговор, категорична бе тя.