Късно вечерта в събота приключи първият етап от проверката на дебита на подземната река в пещера Попов извор край Боснек над Перник.
В продължение на целия ден в събота с огромни пожарникарски маркучи водата в пещерата бе изпомпвана. Целта беше да се види за колко време подземната река ще изпълни отново камерите на пещерата, за да се прецени дебитът и дали си струва тези количества да се отклоняват и да се вкарват в язовир “Студена”.
Докато камерите на пещерата бяха празни, доброволци от различни пещерни клубове в страната слизаха и поставяха датчици, за да бъдат сигурни данните.
Те тепърва ще се разчитат и поне в близките дни
не се предвижда
в пещерата
да се слиза
отново,
обясни пред “24 часа” спелеологът Атанас Русев, чийто проект за осигуряване допълнително на вода за язовира предвижда и други мерки.
Водата е изпълвала сравнително бързо каверните, буквално е имало опасност да залее слезлите пещерняци. За щастие, акцията мина без инциденти, но районът бе предварително отцепен с помощта на полицията и любопитни не се допускаха.
По първоначални сведения дебитът на подземната река е около 30-40 литра в секунда. За сравнение, дневната консумация на вода от язовир “Студена” е била 350 литра в секунда преди въвеждането на водния режим и е спаднала на 300 литра в секунда, откакто има ограничения в ползването.
Максималният дебит на водата в Попов извор би могъл да стигне до около 450 литра в секунда, но това се случва единствено в разгара на лятото. В настъпилите студове е по-вероятно до февруари - март да достигне
максимум до
100 литра
в секунда,
и то ако се смятат и многобройните извори в района на село Боснек, обясни Русев. Те не се използват от местното население и по никакъв начин няма да нарушат естествените водни ресурси в планината.
Планът на спелеолога Атанас Русев включва и други мерки. Още през декември той направи сам пълна ревизия на Палакарийския воден канал, който е бил изграден заедно с язовир “Студена” и предназначението му е било да събира високо в планината изворите на река Палакария, за да ги отвежда в Струма и оттам да постъпват в язовир “Студена”.
В течение на годините обаче каналът е бил разрушен, и то на много места. Непосредствено преди Нова година Русев заведе на място прокурори и полиция и с тяхна помощ много незаконни отклонения от този канал бяха затворени.
Въпреки че това е временно решение и каналът трябва да се рехабилитира сериозно, в момента той осигурява около 50 литра вода в секунда допълнителен приток в язовир “Студена”. При топенето на снеговете напролет този дебит би могъл да се увеличи до около 200 литра в секунда.
Междувременно положението с водоснабдяването на Перник стана още по-лошо отпреди и вероятно в близките дни
безплатните
доставки на
минерална вода
за пиене ще бъдат всеки ден. В местния сайт “За Перник” се появи график за понеделник и вторник на маршрутите на коли, които минават през редица квартали на града и раздават безплатно вода.
Причината е, че водопроводната мрежа е в окаяно състояние и двукратният режим на водата, който бе въведен през декември с пускането на вода два пъти на ден, е доразрушил инфраструктурата на много места. Според експерти това е било възможно най-лошото решение, тъй като колкото и плавно да се пуска водата в мрежата, се получава силна хидравлична вълна и тръбите на много места не издържат.
Пернишкият квартал “Църква” например почти две седмици нямаше и капка вода и авариите бяха отстранени едва в събота. Същото е положението в близките до града села Мещица и Люлин.
Откакто водата се пуска само по веднъж на ден, авариите са намалели, но пак са около 6-7 на ден. Преди това бяха около 14 дневно.