Приключи идентификацията на всички движими културни ценности, които са поставени във външните пространства на архитектурно-парковия комплекс „Двореца” в Балчик. Те са датирани, заснети, оценени и са включени в регистъра на Националния исторически музей като национално богатство - съобщи директорът на културния център Жени Михайлова.
Над 120 движими, недвижими културни ценности, архитектурни и различни декоративни елементи, които са с историческа стойност, са регистрирани в картотека. Сред тях са архитектурни елементи, питоси, вази, надгробни плочи, кашпи.
Дейностите са приключили през м.г. и са станали възможни с подкрепата на директора на Националния исторически музей доц. Бони Петрунова и зам.-директора проф. Христов. „Те се отзоваха на нашата молба, изпратиха специалисти, които успяха да идентифицират обектите в „Двореца”. В момента имаме не само картотеката, но и идентификацията им” - каза Михайлова. Най-ценните от тях ще бъдат застраховани през тази година.
„Културните ценности и богатството на България трябва да бъдат съхранени, опазени и предадени за следващите поколения. Виждаме, че, когато няма такава идентификация, то не може да бъде съхранено. По този начин ние решихме да разрешим този проблем” – добави Михайлова. Обясни, че досега е имало случаи да изчезват цели алеи, да се чупят каменни плочи и това е оставало безнаказано.